Policie odložila další případ korupce na ministerstvu

- Aktuality autor: red

Policie odložila případ odvolaného ředitele sekce strukturálních fondů ministerstva průmyslu a obchodu Miroslava Elfmarka, který čelil podezření z korupce.

Nevládní organizace Transparency International (TIC) na něj vloni podala trestní oznámení pro údajné přijetí sedmimilionového úplatku za přidělení státní zakázky. Podle policie se však trestný čin nestal. O případu dnes informují Hospodářské noviny.

List uvedl, že detektivové odložili případ už v první fázi, kdy jen zjišťují, zda má smysl se kauzou zabývat. "Znamená to, že jsme ani neměli podezření na trestný čin," uvedl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Podivné převody peněz

Podle trestního oznámení byl v červnu roku 2008 byl vybrán vítěz obří zakázky "Rozšíření, doplnění, úprava a rozvoj informačního systému ISOP pro OPPI v letech 2008-2016" pro Czechinvest, na jehož vedení měl Elfmark údajně velký vliv. Zakázku za 275 milionů korun získala jediná přihlášená firma, šumperský ASD Software, napsal již dříve server Aktuálně.cz.

Z výpisu finančních toků podle Aktuálně.cz vyplývá, že firma ASD Software tehdy převedla 7,9 milionu korun na účet společnosti E-Institut. Po třech dnech pak byla z účtu této firmy převedena částka 7,1 milionu korun na účet patřící Elfmarkově bývalé firmě ITS 42

Společnost ASD Software od začátku tvrdila, že všechny transakce byly naprosto čisté. 
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek Elfmarka v srpnu odvolal z funkce. Podle TIC byl právě Elfmark odpovědný za netransparentně nastavený systém, organizace nevyloučila ani jeho osobní zájem na špatném fungování tohoto systému.

Tagy: policie korupce ministerstvo

Zdroje: ČTK