Policie odložila další kauzu šéfa NKÚ, i když zákon porušil

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Policie odložila další případ prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala. Prověřovala ho kvůli tomu, že opakovaně odmítl vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující audit hospodaření NKÚ. Zákon prý porušil, ale byl za to už potrestán.

Podle detektivů se tím sice dopustil trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele, kontrolní výbor mu za to ovšem již dříve uložil pokutu 50 tisíc korun, a tak jej policie nemohla obvinit.

Podle právní zásady ne bis in idem, tedy ne dvakrát o tomtéž, totiž nemůže být znovu postižen za totéž jednání, řekla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. 

Dohnalovi hrozily až tři roky

V případě obvinění a odsouzení Dohnalovi v tomto případě hrozil trest šest měsíců až tři roky vězení nebo zákaz činnosti. Dohnal vede již od loňského jara s poslanci ze sněmovního kontrolního výboru spor o údajné plýtvání penězi úřadu.

Jedním případem se již zabývá soud. Státní zástupce mu klade za vinu, že od nástupu do funkce využíval nepřiměřeně luxusní byty, a tím způsobil státu škodu minimálně 1,1 milionu korun. Dohnal obvinění z porušení povinnosti při správě cizího majetku odmítá a tvrdí, že za jeho obviněním stojí snaha vytvořit na něj psychický nátlak, aby odstoupil z funkce. 

V případu, který minulý týden policie pravomocně odložila, jde o to, že Dohnal odmítal kontrolnímu orgánu sněmovny poskytnout materiály a podklady, které by umožnily provést audit hospodaření NKÚ. "Tímto svým postupem vědomě zabránil provedení kontroly, neboť důvodně předpokládal, že při kontrole by mohly být zjištěny nedostatky vedoucí k jeho postihu jako osoby odpovědné za hospodaření NKÚ," řekla Zenklová.

Tagy: policie NKÚ kauza Dohnal

Zdroje: ČTK