Policie odhalila organizovaný zločin v české justici. Vyšetřovaný je soudce Prahy 2

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 2. 2013 19:20) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) vyšetřují několik lidí z řad justice, řekla dnes šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová. Jedním z vyšetřovaných je soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Ondřej Havlín. Vyplývá to z tiskového prohlášení soudu. 

"Vedení Obvodního soudu pro Prahu 2 spolupracuje s orgány činnými v přípravném řízení trestním v souvislosti s trestním řízením, které je vedeno proti soudci zdejšího soudu JUDr. Ondřejovi Havlínovi. Policejním orgánům je poskytována maximální pomoc a součinnost za účelem zajištění důkazního materiálu," uvedl soud. 

ÚOOZ zasahoval za přítomnosti šéfa útvaru Roberta Šlachty již ve čtvrtek, jeho mluvčí Pavel Hanták ale tehdy na dotaz ČTK nesdělil, čeho se zásah týkal. Odkázal na Bradáčovou, která uvedla, že informace uvolní nejdříve v sobotu. Poté, co dnes Česká televize o zásahu informovala, Bradáčová ČTK potvrdila, že probíhající policejní úkony se týkají "několika lidí z justice". Bližší údaje zveřejní v sobotu. 

Situaci už začal řešit i ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). "Ministr neprodleně zahájí řízení o dočasném zproštění výkonu funkce soudce. Nic víc mu zákon neumožňuje," napsala ČTK Blažkova mluvčí Štěpánka Čechová. 

Havlína loni v květnu kárně potrestal Nejvyšší správní soud desetiprocentním snížením platu na dobu šesti měsíců. Hlavním proviněním soudce bylo to, že se pokusil ovlivňovat kolegyni, která měla na starosti případ Jana Harangozzy známého z kauzy kolem konkurzního soudce Jiřího Berky. Havlín se soudkyně vyptával na její postup a vyzýval ji k vyslechnutí svědka, který měl podle něj vypovědět něco jiného, než co stálo v obžalobě. Neoprávněně také nahlížel do spisu. Tvrzení žalujícího ministerstva spravedlnosti, že Havlín v Harangozzově spisu rovněž prováděl změny, kárný senát neprokázal. 

Havlín s kárnou žalobou zásadně nesouhlasil. Uznal, že do spisu nahlížel, hájil se ale tím, že to není zakázané.

Tagy: organizovaný zločin Justice státní zastupitelství

Zdroje: ČTK