Policie obvinila z výtržnictví první radikály, kteří se účastnili protiromské demonstrace

- Aktuality autor: Michal Polák

Kvůli střetům policie s radikály, kteří se v sobotu v Ostravě účastnili protiromské demonstrace a následného pochodu, už padají první obvinění. Policie dosud obvinila tři muže ve věku 20 a 52 let, a to z výtržnictví a dalších trestných činů, řekla dnes ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková. 

Protiromská demostrace v Ostravě

Protiromská demostrace v Ostravě,zdroj: isifa/MAFRA/Adolf Horsinka

Dvacetiletého mladíka, který neuposlechl výzev policistů a útočil na ně, policie obvinila z násilí proti úřední osobě a výtržnictví. Hrozí mu až šestileté vězení. "Muž je podezřelý, že na policisty házel předměty, kamení a opakovaně zasáhl zakročující policisty. Policisté zajistili také kovový předmět, takzvaný boxer a mobilní telefon muže," uvedla Holčáková. Mladík si totiž útoky natáčel. "Obviněný uvedl, že původně se šel na protesty, avizované prostřednictvím internetu, podívat ze zvědavosti. Následně se nechal strhnout atmosférou a jednáním davu. V době výslechu svého jednání litoval a policistům se omlouval," podotkla Holčáková. 

Ze stejných trestných činů policie obvinila i dalšího dvacetiletého mladíka, který policistu kopnul do štítu. "Na policisty měl také opakovaně křičet a směřovat k nim dotazy typu, proč chrání minoritní část obyvatel," upřesnila mluvčí. Pachateli hrozí čtyřleté vězení, ve věci je vedeno zkrácené přípravné řízení. 

Třetím obviněným je dvaapadesátiletý muž, který je podezřelý, že na veřejnosti vulgárně napadal a urážel zakročující policisty. "Muž byl obviněn z přečinů hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny a výtržnictví. Vzhledem k faktu, že byl odsouzen mimo jiné i pro přečin výtržnictví, hrozí mu trest odnětí svobody až na tři léta," vysvětlila Holčáková. 

Policie zatkla 62 osob

Během sobotních potyček policie zatkla celkem 62 osob podezřelých z různého protiprávního jednání. Po sobotním zákroku už jsou všichni na svobodě. Policie nyní bude provádět desítky analýz všech zajištěných obrazových materiálů. "Další prověřování pokračuje, není vyloučeno, že po analýzách pořízených obrazových záznamů se počet podezřelých osob ještě navýší. Stejně se budou zřejmě postupně zvyšovat počty dalších obviněných osob. Nutno dodat, že desítky přestupků budou oznámeny ke správnímu řízení," řekla mluvčí. 

Při bezpečnostním opatření, na kterém se v Ostravě podílelo 300 policistů, bylo zraněno 21 z nich a několik radikálů. Pravicoví extrémisté se na sociálních sítích do Ostravy znovu svolávají na pátek 27. září. 

Tagy: policie Ostrava

Zdroje: ČTK