Policie obvinila z korupce bývalého ministra Chmiela

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Protikorupční policie obvinila bývalého velvyslance v Austrálii a někdejšího ministra úřednické vlády Juraje Chmiela (ODS) kvůli údajnému porušení zákona o veřejných zakázkách. Podle kriminalistů se u jednoho projektu ministerstva zahraničí vyhnul výběrovému řízení a také nechal vypracovat studie, které nesouvisely se zadáním. Škoda je odhadnuta na 1,5 milionu korun, hrozí mu až deset let vězení. Policie informovala na svém webu o trestním stíhání někdejšího zástupce ČR v zámoří, podle všeho se jedná o Chmiela, což uvedl dnes i deník Právo.

Obvinění se týká projektu ministerstva zahraničních věcí ohledně informační kampaně v zámoří za bezmála dva miliony korun. "Bývalý velvyslanec podle závěrů kriminalistů měl vědomě tento projekt rozdělit na pět dílčích částí, čímž mělo dojít k porušení zákona o veřejných zakázkách a dalších předpisů, aby nemusel vyžadovat nabídky nejméně od tří dodavatelů a aby následný výběr nemusel překládat koordinátorovi ke schválení," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Chmiela policie dále viní z toho, že zadal třem firmám vypracování studií týkajících se zámoří a cestovního ruchu, které ale nesouvisely se zadáním schváleného projektu. "Navíc žádným způsobem neměly zvýhodňovat či propagovat české podnikatele na zahraničních trzích," dodal mluvčí. Firmy dostaly za studie v roce 2008 bezmála 1,5 milionu korun.

Ministerstvu to nepřísluší komentovat

Českou diplomacii policie loni několikrát oslovila se žádostí o spolupráci. "Ministerstvo zahraničí poskytlo vyšetřujícím orgánům všechny požadované dokumenty. V tuto chvíli je tedy záležitost předmětem šetření orgánů činných v trestním řízení a ministerstvu nepřísluší průběh vyšetřování jakkoliv komentovat," řekl Karel Šrol z tiskového oddělení české diplomacie.

Chmiel má s ministerstvem zahraničí uzavřenou pracovní smlouvu na dobu neurčitou, nyní ale na vlastní žádost čerpá do 24. srpna neplacené volno z důvodu působení na ministerstvu zemědělství.

Zneužívání pravomocí

Chmiel zastával v úřednické vládě Jana Fischera post ministra pro evropské záležitosti. Vystoupil kvůli tomu z ODS, kam se později vrátil. Nedávno začal pracovat v týmu, který se stará o prezidentskou kampaň Fischera. Kvůli obvinění nyní spolupráci až do vyřešení věci po dohodě Fischer a Chmiel přerušili. "Juraj Chmiel se teď bude podle svých slov věnovat výhradně obhajobě," řekla  Sabina Tančevová z Fischerovy kanceláře.

Chmiel je obviněn z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele a z porušování povinnosti při správě cizího majetku, vyšetřován je na svobodě.

V roce 2009 se Chmiel k projektům, které podepsal, vyjadřoval. Podle něj byly v pořádku a závěrečná zpráva generální inspekce ministerstva zahraničí podle něj v projektech nenašla žádné nesrovnalosti, které by musel vysvětlovat.

Tagy: obvinění policie ODS korupce chmiel

Zdroje: ČTK