Policie obvinila šest lidí z korupce. Podezřelý je soudce, advokát i žalobce

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) obvinil šest lidí z korupce v souvislosti s rozhodovací činností soudu. Je mezi nimi soudce, státní zástupce, advokát a advokátní koncipient. Dnes to řekla šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová. Obviněným soudcem je Ondřej Havlín z Obvodního soudu pro Prahu 2. 

Policisté z ÚOOZ ve čtvrtek zadrželi sedm lidí v souvislosti s případem, na kterém pracovali už od loňského podzimu. "Šest osob následně obvinili z trestných činů nepřímého úplatkářství, přijetí úplatku, podvodu, vydírání a zneužití pravomoci úřední osoby," řekla Bradáčová. Doplnila, že dva z obviněných nejsou z právního prostředí. 

Případ dozoruje vrchní státní zastupitelství z toho důvodu, že kauza souvisí s rozhodovací činností soudu a státního zastupitelství. Pět obviněných už bylo propuštěno na svobodu. Jeden zůstává zadržen, soud bude v jeho případě rozhodovat o vzetí do vazby. Bradáčová zatím nechtěla specifikovat, o kterého z obviněných jde. 

Situací už se zabývá i ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Soudce Havlína může dočasně zprostit výkonu funkce. Zproštění by trvalo až do pravomocného skončení trestního stíhání, přičemž po tuto dobu by soudce pobíral polovinu svého platu. 

"O obvinění advokáta a advokátního koncipienta jsme zatím neobdrželi informaci. Až další dny tedy ukážou, jak vůči nim budeme postupovat," řekla mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. Upozornila na to, že advokát i koncipient mají povinnost komoru neprodleně vyrozumět o tom, že byli obviněni z trestného činu. Představenstvo komory pak může advokátovi dočasně pozastavit výkon advokacie, a to obvykle po podání obžaloby, nebo i dříve, pokud okolnosti případu ohrožují důvěru veřejnosti v řádný výkon advokacie tímto konkrétním člověkem. Při vzetí advokáta do vazby mu komora pozastavuje výkon advokacie okamžitě. 

Po dobu pozastavení výkonu činnosti, tedy až do pravomocného rozhodnutí v trestní věci, nesmí advokát poskytovat právní služby. 

Havlín rozhodoval např. o kauze Březiny 

Havlína loni v květnu kárně potrestal Nejvyšší správní soud desetiprocentním snížením platu na dobu šesti měsíců za to, že se pokusil ovlivňovat kolegyni, která měla na starosti případ Jana Harangozzy známého z kauzy kolem konkurzního soudce Jiřího Berky. Havlín se soudkyně vyptával na její postup a vyzýval ji k vyslechnutí svědka, který měl podle něj vypovědět něco jiného, než co stálo v obžalobě. Neoprávněně také nahlížel do spisu. Tvrzení žalujícího ministerstva spravedlnosti, že Havlín v Harangozzově spisu rovněž prováděl změny, kárný senát neprokázal. 

Havlín s kárnou žalobou zásadně nesouhlasil. Uznal, že do spisu nahlížel, hájil se ale tím, že to není zakázané. 

V minulosti byl soudce nepravomocně kárně potrestán také za průtahy, toto rozhodnutí ale následně zrušil Nejvyšší soud s odůvodněním, že Havlín se na Obvodním soudu pro Prahu 2 řadí "k jedněm z nejlepších a nejvýkonnějších". 

Z mediálně sledovaných kauz Havlín rozhodoval například v případu bývalého náměstka pražského primátora Karla Březiny či sochaře Pavla Opočenského.

Tagy: korupce Obvodní soud

Zdroje: ČTK