Policie obvinila muže z Klatovska z rekordních 46 loupeží

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Policisté z Plzeňského kraje uzavřeli sérii desítek přepadení bank, pošt a sázkových kanceláří spáchaných jediným člověkem na území celého Česka. Ze 46 loupeží viní devětadvacetiletého muže z Klatovska, který si "vydělal" celkem 6,3 milionu Kč.

Pachateli, který při loupežích mimo jiné měnil hlas či velikost bot, hrozí až dvanáct let vězení. Policie věc předá státnímu zástupci do konce ledna 2011 s návrhem na podání obžaloby. Řekla to krajská policejní mluvčí Martina Kohoutová. 

Největší série loupeží za poslední roky

Kriminalisté označují dopadení nadprůměrně inteligentního muže za jeden z nejvýznamnějších úspěchů. Jde o největší sérii loupeží za poslední roky. Poprvé o ní informovali počátkem listopadu. Tehdy ho vinili ze 40 skutků s celkovou škodou 4,9 milionu korun. Poté vyšlo najevo, že muž má na svědomí dalších šest činů. "Šlo o útoky na peněžní ústavy v Brně od června 2007 do února 2010," dodala mluvčí. 

Nejvíc loupeží - sedmnáct - má pachatel na svědomí v Plzeňském kraji. Dopaden byl letos 19. března, kdy přepadl jednu z bank v Plzni. Pomohla zaměstnankyně, která lupiče sledovala. 

Jel na kole. Když byla na trase banka, vyloupil ji

Místa přepadení si často vybíral ze sedla bicyklu. "Vyjel na výlet, dost často ani nevěděl, kde zrovna je. Na místě mu nezáleželo," uvedl dříve kriminalista Luděk Šilhánek. Když se na trase vyskytla pošta nebo banka, šel ji vyloupit. Vybíral si přitom menší provozovny s maximálně dvěma zaměstnanci, čas těsně před zavírací dobou, která korespondovala s odjezdy vlaků. Fyzické násilí použil jen jednou. 

U lupiče se peníze nenašly. Část zřejmě prosázel a část utratil za nejrůznější převleky. "Neměl společníky, nebyl předtím trestně stíhán. Ústavy typoval náhodně, často se předtím ani nebyl na místě podívat. Na místa činů se dostával buď vlakem, nebo na kole, vystřídal nejméně sedm jízdních kol," řekl kriminalista Vladimír Kroc. 

Aby mátl, měnil velikost bot, v nichž loupil; střídal oblečení, maskoval se například jako mumie obinadlem, jindy jen kuklou či čepicí, měnil také ruku, v níž držel zbraň. Nejčastěji vešel do ústavu před zavírací dobou a díky atletické postavě přeskočil přepážku anebo ji rozbil. Obviněný je svobodný, nevyučený. Živil se občas brigádami jako dělník. Při přepadeních používal různé nože, ale i plynové pistole.

Tagy: obvinění policie muz lupič

Zdroje: ČTK