Policie obvinila muže, který držel rukojmí, z loupeže

- Aktuality autor: red

Muže, který ve středu držel rukojmí v bance na Novodvorské ulici v Praze 4, policie obvinila z loupeže. Hrozí mu až 15 let vězení.

Informaci sdělila pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová. Policisté dnes obviněného vyslechnou, bude mu přidělen advokát ex offo.
Ozbrojený jedenapadesátiletý muž ve středu dopoledne přepadl pobočku Komerční banky a několik hodin tam zadržoval ředitelku banky a jednu z jejích zaměstnankyň.

Za jejich propuštění žádal miliony korun. Jednu z pracovnic muž dobrovolně propustil, policisté poté osvobodili i druhou z žen. Pachatele zadrželi. Jedno z nejdramatičtějších bankovních přepadení v novodobé pražské historii se obešlo bez zranění.


"Muži bylo sděleno obvinění z trestného činu loupeže," uvedla Zoulová. Kvůli škodě velkého rozsahu mu může soud udělit až patnáctiletý trest. Pachatel byl podle policie v posledních třech letech již osmkrát odsouzen především za podvody a zpronevěry. K případu bude přibrán znalec z oboru psychiatrie. "Musí zjistit, zda byl muž příčetný," řekla mluvčí.


Policisté se o přepadení dozvěděli kolem 10:30. Policie uvedla, že lupič měl krátkou střelnou zbraň. Podle člena ochranky banky se muž zavřel do jedné z kanceláří s úřednicí a ve chvíli, kdy do místnosti přišla i ředitelka pobočky, vytáhl zbraň. Ostatní lidé z banky odešli.


Novodvorská byla ve středu celé dopoledne uzavřena, policisté ji znovu otevřeli ve 14:40. V okolí budovy byly tým vyjednavačů, pražská zásahová jednotka a útvar rychlého nasazení. Pohybovala se tam zhruba stovka policistů, hasiči, záchranka a pyrotechnici. Nad místem kroužil vrtulník.


Za posledních 15 let se odehrály čtyři podobné loupeže. V roce 1994 maskovaný muž, který s pistolí přepadl expozituru Komerční banky v Litovli na Olomoucku, vzal jako rukojmí třiadvacetiletou pokladní. Ženu vyvedl z banky se zbraní u hlavy. O pět let později podobným způsobem ohrozil lupič klienta Banky Haná v Mohelnici na Šumpersku.


Před dvěma lety vyloupili tři muži chomutovskou pobočku Raiffeisenbank. Při útěku s sebou odvezli z banky jednoho muže, později ho propustili. Ženu, která v náruči držela malé dítě, si letos v květnu vzal jako rukojmí pachatel, který přepadl banku v Ostravě-Zábřehu. Muž jí přiložil ke krku nůž.

Zdroje: ČTK