Policie obvinila Kramného z vraždy manželky a dcery v Egyptě

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 19. 2. 2014 14:20) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Policie obvinila Petra Kramného z vraždy jeho manželky a dcery, které zemřely na rodinné dovolené v Egyptě. Moravskoslezští kriminalisté ho obvinili v úterý, státní zástupce navrhuje, aby byl umístěn do vazby, potvrdil zadržení muže obviněného z vraždy dvou žen v Egyptě ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Ministerstvo zahraničí dnes na dotaz uvedlo, že dosud neobdrželo oficiální zprávu o vyšetřování v Egyptě.

K motivu vraždy, způsobu provedení či k důkazům, které manžela a otce usvědčily, Kužel nechtěl nic říct. "V tuto chvíli bez komentáře," řekl. Uvedl pouze, že policisté muže z Karviné předvolali v pondělí k výslechu. "Chtěli jsme objasnit některé věci. Od pondělního večera jsme s ním pracovali. V úterý byl obviněn z vraždy," řekl Kužel. Za vraždu mu hrozí až výjimečný trest, tedy i doživotí.

Státní zástupce Vít Legerský řekl, že návrh na vzetí do vazby ještě dnes předá Okresnímu soudu v Karviné. "Předpokládám, že rozhodovat o vazbě se bude ve čtvrtek. Soudce bude potřebovat čas na nastudování spisu," uvedl žalobce ostravského krajského státního zastupitelství. Potvrdil to předseda soudu Jan Chowaniec. "Dnes se to už určitě nestihne rozhodnout," řekl.

Kužel připustil, že vyšetřování bylo zdlouhavé. "Od konce července se konalo paralelní vyšetřování vedle toho, co probíhalo v Egyptě. Na základě shromážděných indicií jsme v úterý dospěli ke stanovisku, že je nutné podezřelé osobě sdělit obvinění," řekl Kužel. Dodal, že pro tento krok byly stěžejní informace, které nashromáždili naši kriminalisté na území České republiky. I proto by případný soud měl být v tuzemsku.

Šestatřicetiletá žena a její osmiletá dcera z Karviné zemřely v Egyptě na otravu loni v hotelu v Hurgadě. Egyptská policie podezřívala kvůli jejich smrti Kramného a až do října musel zůstat v Egyptě. Kramný vinu od začátku odmítal.

Egyptské úřady ukončily vyšetřování případu počátkem ledna. S jakým výsledkem práce tamních úřadů skončila, zatím nebylo zveřejněno. "Z naší strany nemáme k případu co dodat. Oficiální zprávu jsme navzdory opakovaným žádostem nedostali," sdělila dnes mluvčí ministerstva zahraničních věcí Johana Grohová.

Zřejmé je, že Češky byly otráveny neznámou látkou. Kramný tvrdil, že všichni tři trpěli střevními a žaludečními problémy. Verzi o otravě z jídla ale zpochybnil ředitel nemocnice v Hurgadě, který v českých médiích řekl, že obě mrtvé měly žaludek rozleptaný silným jedem.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) byl informován o obvinění Kramného, ale nezná detaily případu. "Je-li pravda to, z čeho ho policie viní, tak je to strašný případ, kde jsme viděli toho člověka, jak de facto v přímém přenosu pláče nad smrtí své ženy a dcery. Takže uvidíme, jak policie doloží svá obvinění, a je-li to pravda, tak je to hrůzný čin," řekl Chovanec novinářům při příchodu na jednání vlády.

Výběr hlavních událostí v kauze Petra Kramného

2013:

30. července - V hotelovém pokoji v egyptské Hurgadě byly nalezeny dvě mrtvé české turistky - 36letá žena a její nezletilá dcera. Manžel, respektive otec zesnulých Petr Kramný prohlásil, že všichni tři před tím trpěli střevními a žaludečními problémy. On sám byl také krátce hospitalizován a byl mu odebrán pas.

3. srpna - Šéf nemocnice v Hurgadě řekl Českému rozhlasu, že žaludky zemřelých byly údajně zcela rozleptané silným jedem.

- "Na 60 procent je za tím vražda, z níž je podezřelý právě manžel," sdělila Lidovým novinám egyptská policie.

- Kramný v České televizi řekl, že si tragédii nedokáže vysvětlit.

5. srpna - Egyptské úřady vrátily Kramnému cestovní pas, zakázaly mu ale vycestovat.

6. srpna - Rakve s těly mrtvých turistek byly v Káhiře zapečetěny pro přepravu do Česka. Kramný v televizi Nova popřel, že by měl podíl na smrti své manželky a dcery.

8. srpna - Ostatky zemřelých byly převezeny do Ostravy.

9. srpna - Experti Ústavu soudního lékařství v Ostravě-Porubě začali pracovat na pitvách ženy a její dcery.

14. srpna - V Karviné se konal v rodinném kruhu pohřeb matky s dcerou.

6. září - Policie odmítla komentovat informace deníku Blesk, podle nichž byla těla zesnulých přepravena do ČR bez vnitřních orgánů, takže pitva nedokázala příčinu úmrtí určit. Podle Blesku, který se odvolal na anonymní policejní zdroj, byly dutiny vzniklé po odnětí vnitřností napuštěny formaldehydem.

23. října - Do případu se vložil podle serveru tn.cz egyptský právník Kirolis Izzat Bašír. Serveru řekl, že Kramný už není svědek, ale podezřelý. Podle Bašíra egyptská policie podezírala i několik dalších lidí.

31. října - Kramný se po třech měsících vrátil do Česka.

2014:

8. ledna - České ministerstvo zahraničí potvrdilo, že podle neoficiálních informací egyptské úřady ukončily vyšetřování případu.

15. ledna - Kramný podstoupil test na detektoru lži; jeho výsledek policie nesdělila.

17. února - Policie si Kramného předvolala k výslechu.

18. února - Kramný byl obviněn z dvojnásobné vraždy.

Tagy: vražda Egypt policie ČR

Zdroje: ČTK