Policie obvinila dalšího muže z útoku na aktivistu Cakla

- Aktuality autor: red

Policisté obvinili z výtržnictví šestadvacetiletého muže z Plzně, který je podezřelý, že loni 17. listopadu během pochodu příznivců Dělnické strany v Litvínově na Mostecku napadl Ondřeje Cakla z občanského sdružení Tolerance.

Muž je již druhým obviněným, informovala mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková. Kriminalisté podle ní na případu stále pracují.
Cakla, který pochod Litvínovem natáčel na kameru, napadla skupina pravicových extremistů. Letos v říjnu, kdy policisté z útoku na něho obvinili muže z Kladna, řekl, že na něho nejprve zaútočili čtyři účastníci pochodu, pak se přidalo několik dalších, někdo po něm údajně hodil i kámen. Většina útočníka prý byla maskovaná.


Světláková uvedla, že muže, které policisté z útoku podezírají, kriminalisté identifikovali za pomoci pořízených záběrů z pochodu. Cakla podle ní povalili na zem, kopali a bili pěstí. Poničili mu oděv a kameru, celková škoda je 36.000 korun.
Extremisté loni uspořádali v Litvínově dva pochody v říjnu a listopadu. Akce skončily střety s policií, která se jim snažila zabránit v přístupu do sídliště Janov, aby se tam nestřetli extremisté s místními Romy. V listopadu, kdy se odehrály větší střety, policisté proti demonstrantům použili výbušky nebo vodní děla, demonstranti naopak po policistech házeli kamení a různou pyrotechniku. Policie kvůli pochodu 17. listopadu obvinila deseti lidí, ale státní zástupce v lednu jejich stíhání zastavil, protože jejich činy posoudil jako přestupky.


Severočeská policie nyní disponuje speciálně vybaveným vozidlem, které za pomoci řady kamer dokáže monitorovat pochody radikálu a má pomoci s odhalováním případných trestných činů během akce. Další vozidlo mají policisté v Sasku, českým kolegům ho mohou v případě potřeby půjčit. Na severu Čech také policie sestavuje stálou pořádkovou jednotku určenou na zásahy při problematických hromadných akcích.

Zdroje: ČTK