Policie obvinila Bartoše z trestných činů proti lidskosti. Hrozí mu tři roky

- Aktuality autor: roj

Předseda krajně pravicové Národní demokracie Adam B. Bartoš čelí obvinění ze tří trestných činů proti lidskosti. Podle policie ve svých knihách, písemnostech a projevech úmyslně podněcoval k nenávisti vůči Židům a uprchlíkům. Bartoš, kterému hrozí až tři roky vězení, považuje obvinění za politický proces.

Policie obvinila Adama B. Bartoše ze tří trestných činů proti lidskosti

Policie obvinila Adama B. Bartoše ze tří trestných činů proti lidskosti,zdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

Bartoše policie zadržela ve čtvrtek dopoledne, noc strávil v cele předběžného zadržení. V pátek v poledne byl propuštěn. V případě odsouzení mu hrozí až tři roky vězení.

Podle pražského policejního mluvčího Tomáše Hulana se Bartoš dopustil trestných činů hanobení národa a podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Dopustil se prý také popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy.

"V rámci zmiňované realizace provedli kriminalisté domovní prohlídku a prohlídku jiných prostor, a to na základě příkazu vydaného příslušným soudem, při těch zajistili celou řadu tiskovin, jiných písemností a datových nosičů. Všem těmto úkonům byly v souladu se zákonem přítomny nezúčastněné osoby," uvedl v prohlášení Hulan.

Reagoval tím na tvrzení zástupců Národní demokracie, kteří ve středu uvedli, že prohlídku policisté nevykonávali podle zákona a nezúčastněná osoba u ní přítomna nebyla.

Bartoš na záznamu ze zadržení uvedl, že jde o "politický proces na politickou objednávku". Zadržení je podle něj "další z pokusů, jak poškodit opozici, která je jedinou skutečnou opozicí tomuto systému". K obvinění se prý vyjádří ve večerních hodinách.

Policie podle Hulana zvažovala na Bartoše uvalit vazbu, což se nakonec nestalo, protože prý Bartoš slíbil, že nebude v protiprávním jednání pokračovat.

Páteční obvinění se týká i incidentu na březnové protiislámské demonstraci v Praze, kde Bartoš vyzval k potrestání politiků "trestem nejvyšším" za jejich přístup k imigrantům. Bezprostředně po těchto slovech ho policisté zadrželi a odvedli pryč, demonstraci poté rozpustili.

Bartoš i bývalý místopředseda Národní demokracie Ladislav Zemánek byli již v březnu nepravomocně potrestáni roční podmínkou za své loňské počínání u pomníčku Anežky Hrůzové, zavražděné v roce 1899.

U hrobu Bartoš se Zemánkem zanechali ceduli, na kterou mimo jiné napsali: "Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena."

Z vraždy Hrůzové byl obviněn a poté za ni odsouzen Žid Leopold Hilsner. Případ vyvolal vlnu antisemitismu, známou jako hilsneriáda, proti níž bojoval i Tomáš Garrigue Masaryk.

Tagy: Česko domácí rasismus a diskriminace protiislámské nálady

Zdroje: ČTK