Policie obstavila privatizátorům MUS všechen majetek

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Policie obstavila exmajitelům Mostecké uhelné společnosti (MUS) bankovní účty, cenné papíry a nemovitosti, které mají v České republice. Jde o majetek ve výši 800 milionů korun, informují dnešní deníky Mladá fronta Dnes (MfD) a Hospodářské noviny (HN). Šestici mužů policie stíhá za zneužití informací a postavení v obchodním styku a za privatizační podvod. 

Mostecká uhelná společnost.

Mostecká uhelná společnost.,zdroj: ceskatelevize.cz

"Dokončujeme sčítání tohoto majetku, celkově jsme zajistili zhruba 800 milionů korun," uvedl dozorující žalobce Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. 

K rozhodnutí zmrazit podnikatelům český majetek, vedla policii obava, že by jej mohli přepsat na příbuzné nebo převést do zahraničí. Exmanažeři podali podle Šeredy proti zabavení majetku stížnost, o níž zatím nebylo rozhodnuto. 

Stopa vede i ke Grossovi

Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký a Petr Kraus byli ze zneužití informace a postavení v obchodním styku obviněni letos v červnu. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. V listopadu pak přibylo ještě obvinění z privatizačního podvodu. 

Privatizaci MUS již roky prověřují také švýcarské orgány kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace. Tamní prokuratura loni podala obžalobu na sedm lidí, bývalých manažerů MUS a Appian Group. Jde o šestici Čechů a jednoho Belgičana.

Tagy: korupce tunel privatizace MUS

Zdroje: ČTK