Policie navrhla obžalovat uprchlého Krejčíře a dalších deset lidí

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Protikorupční policie navrhla po osmi letech obžalovat uprchlého kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře a dalších deset lidí. Dozorová státní zástupkyně obdržela od policie v pondělí návrh na podání obžaloby a materiál v současnosti studuje, řekla dnes mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) Irena Válová.

Podle dostupných informací případ souvisí s údajným zhruba třímiliardovým celním dluhem za dovoz ropných produktů a pokusem o podvod na státním podniku Čepro. V případě celního dluhu byl prý Krejčíř hlavou zločinného spolčení. Uprchlý podnikatel je také pravděpodobně obviněn z přípravy vraždy celníka.

Policie i státní zastupitelství však odmítli komentovat právní kvalifikaci činu i to, čeho se případ týká. "Spisový materiál jsme začátkem týdne předali na VSZ v Praze s návrhem na podání obžaloby na celkem 11 obviněných osob," řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Spis má podle něho 15 tisíc stran.

Utekl před sedmi lety

Podle žalobců byl Krejčíř také jedním z organizátorů půlmiliardového celního úniku při ropných obchodech společnosti M5, kvůli němuž byl v roce 2002 zatčen a poprvé umístěn do vazby. Údajně se podílel také na vytunelování firmy Technology Leasing. Oběma případy se nyní zabývají soudy. Kauzu Technology Leasing má na stole odvolací pražský vrchní soud. Městský soud v Praze mu však předtím uložil nepravomocně osmiletý souhrnný trest, kontroverzní podnikatel byl totiž již dříve pravomocně odsouzen za daňové delikty a podvod s akciemi Teplárny Otrokovice.

Krejčíř utekl české policii v červnu 2005 při domovní prohlídce své vily v Černošicích u Prahy. Podnikatel se poté usídlil se na Seychelských ostrovech. Později odjel do Jihoafrické republiky (JAR).

Tagy: útěk protikorupcni krejcir podnikatel

Zdroje: ČTK