Policie má novou ombudsmanku Peškovou

- Aktuality autor: red

Novou policejní ombudsmankou se stala právnička Taťána Pešková z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra. Informoval o tom mluvčí ministerstva Pavel Novák.

Ve funkci nahradila bývalého náměstka pro mezinárodní vztahy Viktora Čecha, kterého na vnitro přivedl exministr vnitra Radek John (VV) a jehož místo nynější ministr vnitra Jan Kubice zrušil. Kubice sice prý funkci Čechovi nabídl, ten ji však nepřijal. 

Jedenatřicetiletou Peškovou, která současně působí na ministerstvu jako zástupkyně ředitele kabinetu ministra a která pracovala na odboru bezpečnostní politiky devět let, jmenoval Kubice k 20. červenci. 

Institut ombudsmana existuje teprve od dubna

Institut policejního ombudsmana vznikl v dubnu letošního roku na základě Strategie vlády v boji proti korupci. Hlavním účelem jeho fungování je pomoc policistům a zaměstnancům policie v případě podezření na nekalé praktiky uvnitř sboru, zejména různé druhy diskriminace a šikany ze strany nadřízených, podřízených, případně spolupracovníků.

Funkci ochránce práv policistů zřídil John až těsně před svým odchodem z úřadu. Odůvodnil to tím, že to plánoval dlouhodobě a podpis byla jen formalita. 

Vidím doufal, že Kubiuce post zruší

Institut policejního ombudsmana v minulosti velmi výrazně kritizoval například poslanec ODS Jan Vidím. V dubnu uvedl, že doufá, že ministr Kubice funkci po svém nástupu do úřadu zruší. Ministr však po podrobné analýze dospěl k opačnému názoru. 

Ombudsman je za výkon své funkce přímo podřízen ministrovi vnitra. Vedle prověřování podnětů, formulování stanovisek a doporučení ministrovi předkládá také pololetní zprávy o své činnosti, rozhodnutí však nečiní.

Tagy: policie ombudsman pravo

Zdroje: ČTK