Policie dopadla uprchlého Roma podezřelého z útoku mačetou

- Aktuality autor: Michal Polák

Policie dopadla jednoho ze dvou uprchlých Romů podezřelých z účasti na loňském mačetovém útoku v baru v Novém Boru na Českolipsku. Dnes to řekla náměstkyně krajského státního zástupce Lenka Bradáčová.

Čtěte dále: Když někdo vezme mačetu, tak to není normální. Advokátka Samková o Romech

Muž podle ní byl zadržen na území České republiky. Tři z pěti údajných útočníků policie zajistila už krátce po činu. Na útěku je tak nyní pouze jediný.

"Jedna z hledaných osob, proti níž byl příkaz k zatčení a evropské zatýkací rozkazy, byla na území České republiky zatčena," uvedla státní zástupkyně. Jméno zadrženého muže Bradáčová nesdělila.

Zadrženým je buď Antonín Sinu, nebo Jakub Žiga. O uvalení vazby bude rozhodovat soud v Liberci. 
Útok se stal 7. srpna 2011 v baru Pivní pomoc. Incidentu měl předcházet konflikt mezi servírkou a dvěma romskými mladíky, kteří chtěli hrát na automatech. Žena prý chtěla vidět jejich občanské průkazy. Mladíci ji údajně začali vulgárně urážet, hosté se jí zastali a mladíky vyvedli.

Přivedli si posily

Jeden host údajně jednoho z Romů také udeřil. Romové se krátce poté do baru vrátili s posilou a hosty napadli a tři zranili.

Obžaloba dosud nebyla podána. Státní zastupitelství ale loni v prosinci v případě čtyř z útočníků rozhodlo, že budou stíháni za pokus o vraždu. Původně byl jejich čin posuzován jako těžké ublížení na zdraví a výtržnictví. Obviněným hrozí až výjimečný trest.

Novoborský incident na severu Čech zvýšil napětí mezi většinovou společností a tamními Romy. Lidé v Novém Boru na něj zareagovali poklidnou demonstrací, na které násilí odsoudili. Do města ale útok přilákal i Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS), která v Novém Boru uspořádala pochod. Na bezpečnost v ulicích po útoku také začali dohlížet policejní těžkooděnci.

Tagy: dopadení

Zdroje: ČTK