Policie dopadla šílence s puškou, který těžce postřelil mladíka

VIDEO - Aktuality autor: Danica Klein

Francouzští policisté nejspíš dopadli muže, který v pondělí vážně postřelil fotoreportéra v pařížském sídle deníku Libération a pak střílel u banky Société Générale.

Nebezpečný střelec

Nebezpečný střelec,zdroj: AP

Podle pařížské prokuratury to prokázaly testy DNA. "Je to střelec," potvrdil nejmenovaný zdroj blízký vyšetřování, na něhož se odvolává agentura AFP. Úřady upřesnily, že podezřelým je osmačtyřicetiletý Abdelhakim Dekhar, který byl v 90. letech odsouzen za podíl na vraždě. 

Muž s mysliveckou puškou, kterou lze ve Francii běžně pořídit s loveckou povolenkou či zbrojním pasem už za 150 eur (asi 4000 Kč), v pondělí ráno dvakrát vystřelil ve vstupní hale sídla Libération a vážně zranil 23letého fotografa. Asi hodinu po prvním útoku muž třikrát vystřelil na budovu banky Société Générale v obchodní čtvrti Défense. Už v pátek stejný muž podle prokuratury hrozil zbraní v pařížském sídle stanice BFMTV.

Policisté při pátrání po střelci zadrželi podezřelého ve středu večer v zaparkovaném automobilu v podzemní garáži severozápadního předměstí Paříže Bois-Colombes. Podle vyšetřovatelů citovaných médii se zatčení uskutečnilo na základě udání od muže, který podezřelého často ubytovával. Ten se mu prý v souvislosti se střelbou svěřil, že "udělal volovinu". 

Zatčený Abdelhakim Dekhar zatím nemohl být vyslechnut a musel být převezen do nemocnice. Nacházel se totiž v částečném bezvědomí v důsledku požití léků. Podle úřadů se nejspíš pokusil o sebevraždu. 

Ministr vnitra Manuel Valls dnes brzy ráno pogratuloval kriminalistům k zatčení Dekhara, který podle "všech nyní známých faktů" byl zapletený do pařížské střelby. Ministr je přesvědčen, že zatčený bude s to brzy vypovídat, že se vyjasní jeho činy i motivace. 

Podle webu Le Nouvel Observateur se u zadrženého našel dopis, ve kterém "blouznícími výrazy a hatmatilkou" hovoří o Libyi, Sýrii a situaci v arabských zemích. 

"Jedná se o dost zmatené psaní, které by vysvětlovalo toto gesto. Nic ale zatím nedovoluje stanovit, že údajný střelec jednal z nějakých politických důvodů," citovala AFP zdroj blízký vyšetřování. 

Dekhar, přezdívaný Toumi, byl v roce 1998 odsouzen ke čtyřem letům vězení v případu Florence Reyové za to, že prodal brokovnici této studentce a jejímu příteli, kteří poté zavraždili tří policisty a jednoho taxikáře v říjnu 1994 na východě Paříže. 

Během procesu se Dekhar marně snažil přesvědčit soud, že se pohyboval mezi radikály jako agent alžírské vojenské policie, pověřený infiltrovat se do řad potenciálních teroristů. Nakonec byl odsouzen k trestu, který přesně odpovídal délce pobytu ve vyšetřovací vazbě, čili vyšel na svobodu. Podle úřadů poté odjel na "nějakou dobu někam" do zahraničí. 

Podle webu deníku Libération se v době procesu tehdy 33letý muž jevil jako "nevyrovnaný člověk žijící na okraji společnosti a se sklonem ke lhaní". V době vražedného řádění mladého páru se stýkal s levicovými radikály a účastnil se demonstrací proti válce USA proti Iráku. Jeho advokátka ve středu ale podle webu Le Nouvel Observateur uvedla, že její klient není "levicový člověk". 

Tagy: Paříž střelba fotoreportér deník Libération puška

Zdroje: ČTK