Policie dopadla organizátora atentátu v Bombaji, při kterém zahynulo 170 lidí

- Aktuality autor: Michal Polák

VIDEO. Indická policie zatkla muže, který je podezřelý z koordinace atentátů v Bombaji v listopadu roku 2008. Člen islamistické organizace řídil atentátníky z pákistánského Karáčí, napsala dnes agentura AFP s odvoláním na indický tisk.

Abú Hamzá známý také jako Saíd Zabíuddín je členem pákistánské islamistické organizace Laškare tajjaba, s níž bylo ve spojení desetičlenné komando v Bombaji. Muž je podezřelý, že z pákistánského přístavu Karáčí telefonicky dával instrukce komandu, jemuž v Bombaji během tří dnů útoků padlo za oběť na 170 lidí.

Muž, který pochází ze západoindického státu Maháraštra s metropolí Bombají, používá různá jména. Zatčen byl na mezinárodním letišti v Dillí minulý čtvrtek, když se vracel z Blízkého východu.

Přežil jen jeden atentátník

Řádění komanda přežil jen jediný atentátník. Pákistánec Muhammad Amir Kasab byl před dvěma lety odsouzen k trestu smrti mimo jiné za vraždu, válečnou akci proti Indii a terorismus.

K útokům na dva luxusní hotely, židovské centrum a železniční nádraží se přihlásila organizace Dekánští mudžáhidové. Podle zjištění vyšetřovatelů byli útočníci ve spojení s Laškare tajjaba, která je v Pákistánu zakázaná. Indie ji obvinila, že komando atentátníků vycvičila, vybavila a financovala, přičemž prý měla podporu i jistých "elementů" pákistánské armády.

Na dopadení šéfa této organizace Háfize Saída, který žije v Pákistánu, vypsaly odměnu deset milionů dolarů Spojené státy.

Tagy: Indie Bombaj

Zdroje: ČTK