Policie dopadla manželku provozovatele potopeného jihokorejského trajektu

- Aktuality autor: Petr Kubec

Policie dnes zatkla manželku majitele jihokorejské provozovatelské firmy trajektu Sewol, který se potopil letos v dubnu a na kterém zahynulo více než 300 lidí. Sám majitel a miliardář Ju Pjon-un je však stále na útěku. Jeho manželka byla zadržena na základě podezření z finančních machinací. Zatčen byl také bývalý jihokorejský velvyslanec v České republice, který je s rodinou miliardáře spřízněn.

Potápějicí se trajekt

Potápějicí se trajekt,zdroj: Profimedia.cz

Při nehodě trajektu Sewol 16. dubna zahynulo přes 300 lidí, z nichž většina byli studenti jedné školy. Ju Pjon-una policie stíhá v souvislosti s obviněním ze zpronevěry, zanedbání povinností a daňových úniků v nepřehledné síti podniků soustředěných kolem investiční firmy I-One-I Juových synů, která mimo jiné provozovala lodní společnost Chonghaejin Marine, jíž patřil trajekt Sewol. Miliardář je na útěku a bývalý velvyslanec v ČR byl zadržen v pátek pro podezření, že mu pomáhal uniknout zatčení. Bývalý ambasador je manželem Juovy mladší sestry.

Jihokorejské úřady mají podezření, že dvaasedmdesátiletá Kwon se podílela na nelegálních převodech peněz. Patří jí jedna z manželových přidružených firem, která prodává zdravotnické potřeby.

Zatčen už byl také Juův starší bratr, který čelí obvinění z finančních podvodů a porušení zákona o nemovitostech.

Ju a jeho synové, z nichž jeden trvale žije ve Spojených státech, už téměř měsíc unikají a Jižní Korea v květnu zvýšila odměnu za informace vedoucí k Juovu dopadení na částku odpovídající v přepočtu deseti milionům korun. Juova dcera je od května zadržovaná ve Francii.

Tagy: soud útěk Jižní Korea nehoda trajektu Sewol

Zdroje: ČTK