Policie chytila nebezpečného vězně, byl dva roky na útěku

- Aktuality autor: red

Policie zadržela v noci na čtvrtek v Olomouci uprchlého vězně Pavla Němečka. Muž byl na útěku dva roky a je podezřelý z mnoha trestných činů včetně znásilňování nezletilých.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Eskortu s vězněm Němečkem v únoru 2008 v sokolovské nemocnici přepadl jeho komplic Vojtěch Janeček a osvobodil jej. Janečka dopadla policie loni v srpnu. O dopadení zločince informovala mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká. 

Muže policisté zatkli ve středu pozdě večer. Podle policie jde o nebezpečného pachatele. "Používal zbraň při trestné činnosti," doplnila Kopecká ovšem s tím, že při domovní prohlídce zbraň policisté nenašli. V bytě nalezli doklady, kterými si mohl propůjčit dalších pět falešných identit. 

"Muž je podezřelý z trestných činů pohlavního zneužívání a znásilnění nezletilých a mladistvých, útoku na veřejného činitele a dalších trestných činů," dodala mluvčí. 

Od ledna letošního roku střídal čtyři místa, na kterých se skrýval. "Policisté v současné době mapují jeho trestnou činnost," řekla Kopecká. Zločinů se měl dopouštět po celé republice. Vydány na něj byly i dva evropské zatykače, doplnila mluvčí. 

Němeček vystupoval většinou jako velmi uhlazený člověk a vydával se například za pracovníka televize, manažera bezpečnostní agentury a v několika případech vystupoval také jako právník či obchodní cestující. Používal v minulosti také několik příjmení například Horáček, Krátký, Němec, Štupar, Dvořák a Novák. Často se zdržoval v penzionech, motelech či ubytovnách, kde je připojení na internet. 

Jeho komplic Janeček byl odsouzen jako uprchlý za útok na veřejného činitele, loupež, vydírání a nedovolené ozbrojování na 6,5 roku. Policie měla podezření, že se dopouštěl i další trestné činnosti společně s Němečkem - většinou údajně podvodů, při kterých měli podle dřívějšího vyjádření policie používat falešnou identitu. 

Němeček si ve věznici v Kolové u Kynšperku odpykával trest za autonehodu a zpronevěru. Když byl v sokolovské poliklinice na vyšetření, přepadl jeho ozbrojený komplic dva strážné a osvobodil ho. S pomocí Němečka strážné odzbrojil a sebral jim i vysílačky.

Tagy: policie zadržení vězeň

Zdroje: ČTK