Policie chybovala při zásahu na FAMU. Další incidenty kvůli Číně byly v pořádku

- Aktuality autor: von

Policie během březnové návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze chybovala pouze při zásahu na pražské FAMU, kde byly vyvěšeny tibetské vlajky. Další policejní postup byl podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého v pořádku. Náklady na bezpečnostní opatření se vyšplhaly na zhruba 16 milionů korun.

Policie řešila během pražské návštěvy čínského prezidenta řadu incidentů

Policie řešila během pražské návštěvy čínského prezidenta řadu incidentů,zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

O bezpečnost významného státníka se každý den staralo kolem tisícovky policistů. Údaje zveřejnilo policejní prezidium. "Policie odvedla dobrou práci. Cílem celého bezpečnostního opatření bylo zachovat veřejný pořádek, ochránit osoby dotčené bezpečnostními opatřeními a udržet pořádek na území hlavního města včetně dopravní obslužnosti," řekl Tuhý.

Interní šetření policie neodhalilo kromě zásahu na pražské FAMU žádné další chyby. Dva policisté, kteří nařídili šetření ohledně vyvěšení tibetské vlajky na FAMU, čelí kárnému řízení.

Demonstrace proti čínské lidskoprávní politice se měla uskutečnit i na Hradčanském náměstí. Protestující akci na náměstí předem ohlásili, policie ho ale pro chodce i vozidla z bezpečnostních důvodů uzavřela a těžkooděnci pak na něj demonstranty nevpustili.

Tuhý kritiku odmítl s tím, že Hradčanské náměstí bylo v minulosti uzavřeno i při jiných významných zahraničních návštěvách. Podle něj navíc svolavatel akce změnil místo konání do nedalekého parku. "V době, kdy se (demonstranti) dožadovali vstupu na Hradčanské náměstí, nebylo aktuální místo shromáždění, protože ho svolavatel změnil," prohlásil. Zároveň odmítl informace, že se na místě pohybovali lidé, kteří policisty úkolovali, například hradní kancléř Vratislav Mynář.

"To, co řekl policejní prezident ohledně změny místa konání akce, není tak úplně pravda. Měli jsme nahlášeno Hradčanské náměstí, na magistrátním webu bylo uvedeno ještě v úterý ráno. V půl jedenácté dopoledne mi pak volala policie, že náměstí je uzavřeno. Ptali se, jestli chceme akci zrušit, nebo ji udělat někde jinde. Až v reakci na to jsme nahlásili přesun do parku, neměli jsme jinou možnost," popsal svolavatel demonstrace Pikola.

K argumentu, že náměstí bývalo uzavřeno i při návštěvách jiných státníků, řekl, že v době svolaného protestu již čínský prezident na Pražském hradě nebyl. "Právě proto jsme akci svolali tam. Chtěli jsme mít pokojné shromáždění," dodal.

Tagy: Česko domácí policie ČR česko-čínské vztahy

Zdroje: ČTK