Policejním prezidentem chtějí být Tuhý a Brunclík

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

V boji o post policejního prezidenta se střetnou první náměstek Tomáš Tuhý, který dočasně vede policisty, a Dušan Brunclík, první náměstek šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů. Jejich přihlášky do výběrového řízení již obdržel ministr vnitra Milan Chovanec. 

Kandidáti na šéfa policie Tomáš Tuhý a Dušan Brunclík

Kandidáti na šéfa policie Tomáš Tuhý a Dušan Brunclík,zdroj: Profimedia.cz

Oba kandidáty by si do konce týdne měla pozvat komise, která bude jejich přihlášky posuzovat. Nový šéf policie by mohl být známý na začátku příštího týdne. Jako první svou kandidaturu oznámil Tuhý. Radiožurnál následně přišel s informací, že druhým kandidátem je Brunclík.

Výběrová komise bude podle Nováka při pohovoru mimo jiné posuzovat koncepci a vizi rozvoje policie, kterou museli uchazeči o post šéfa policie podat s přihláškou. "Dá se předpokládat, že vzhledem k tomu, že jsou pouze dvě žádosti, tak by se mohla dostat policejní komise k rozhodnutí na začátku příštího týdne," doplnil Novák.

Sedmičlenná výběrová komise je složená z odborníků ministerstva nebo zástupců odborů. Povede ji první náměstek ministra Jan Sixta. "Pokud mi odborná komise jednoznačně doporučí jednoho z kandidátů ke jmenování, nebudu váhat ani minutu. Je velmi pravděpodobné, že policie bude mít příští týden policejního prezidenta s nezpochybnitelným mandátem," řekl Chovanec.

Nynější výběr policejního šéfa se nazývá nabídkové řízení a týká se příslušníků v 11. platové třídě v systému ministerstva vnitra a bezpečnostních sborů. Chovanec oslovil v předchozích týdnech dopisem 20 lidí z policie, hasičského sboru, celní správy, vězeňské služby, Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace a GIBS. Pokud prezidenta nevybere, následuje výběrové řízení, kterého se může účastnit více zájemců.

Křeslo policejního prezidenta je volné od března, kdy Chovanec potvrdil platnost odvolání Martina Červíčka. Jeho jmenování zrušil v lednu tehdejší ministr vnitra v demisi Martin Pecina, což ukončilo 36 dní trvající dvojvládí v čele policie. Červíček proti rozhodnutí podal rozklad, který ministerská komise nového šéfa vnitra Chovance zamítla. Lessy skončil v čele policie k poslednímu únoru.

Tagy: policie Česko policejni prezident ČR prezident

Zdroje: ČTK