Policejní razie se soustředila na homosexuální literaturu v kostelích

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Moldavská policie dnes provedla v několika kostelech ve městě Baltsi razii, při níž hledala literaturu útočící na práva homosexuálů. Podle informace moldavských zpravodajských serverů akce souvisela s připravovaným zákonem na ochranu sexuálních menšin, který chce Moldavsko přijmout v rámci sbližování s Evropou.

Policisté pronikli do nejméně dvou pravoslavných kostelů, které prohledali. Osobní prohlídce byli vystaveni i přítomní věřící, z nichž někteří brožury brojící proti gayům skutečně při sobě měli.

Baltsijský biskup Markel novinářům řekl, že církev s publikacemi proti homosexuálům nemá nic společného, "i když s jejich obsahem zcela souhlasí". Kdo razii nařídil, není podle médií známo. Věřící tvrdili, že brožury dostali na místní faře.

Moldavský parlament projednává zákon, který by zakotvil práva příslušníků sexuálních menšin a trestal jejich diskriminaci. Schválení takového právního předpisu je jednou z podmínek, které si klade Evropská unie pro liberalizaci vízového režimu.

Tento legislativní záměr kritizuje pravoslavná církev s tím, že "legalizuje sodomii" a povedek mravní degradaci moldavského národa. Samotná radnice ve městě Baltsi s chystaným zákonem nesouhlasí a vydala nařízení, které zakazuje propagandu "netradičních" sexuálních vztahů.

Tagy: policie homosexuálové razie literatura

Zdroje: ČTK