Polákům prý od Rusů chybějí informace k letecké nehodě prezidenta

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Polsko si stěžuje na to, že mu ruská strana nepředala veškeré požadované dokumenty ohledně dubnového leteckého neštěstí u Smolenska. Zahynul při něm polský prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí.

Ruští vyšetřovatelé v úterý Polákům předali poslední část dokumentů týkajících se letecké katastrofy.

"Odjíždím s pocitem neuspokojení, nemáme spoustu věcí, které jsme mít chtěli," řekl k tomu Edmund Klich, polský zástupce v ruské komisi, která se zabývá vyšetřováním leteckých neštěstí.

Polákům chybí informace o obsluze letiště a kontrolorech

Svoje výhrady sepsal v dopise šéfce komise Tatjaně Anodinové. Stěžuje si v něm například na to, že Polsko nedostalo dokumentaci k letišti Severnyj ve Smolensku, kde se neštěstí stalo. Chybí mu tak informace o obsluze letiště, nebo o lidech, kteří byli na kontrolní věži.

Jasno není ani v tom, zda se letiště Severnyj řídilo pravidly pro civilní nebo vojenské lety. Ruská strana trvá na tom, aby se vše posuzovalo podle předpisů pro civilní letectví, podle Poláků se mají brát v úvahu pravidla vojenského letectví. Podle toho se může vyvodit, kdo nese odpovědnost za tragédii. "Podle mezinárodních pravidel v civilním letectví o přistání rozhoduje pilot letadla," řekl listu Rzeczpospolita nejmenovaný expert z ruské komise vyšetřující příčiny neštěstí.

Letiště Severnyj nesplňuje standardy pro civilní letiště

Ve Smolensku bylo 10. dubna špatné počasí, nad letištěm ležela hustá mlha, pilot se ale i tak pokusil přistát. 

Polsko ale argumentuje tím, že letiště Severnyj nesplňuje standardy Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), a nemohou tam proto platit její předpisy. "Severnyj je vojenské letiště," připomněl Klich. 

Vrak letadla by měl být vrácen Polsku

Ruští experti během příštích týdnů sepíšou závěrečnou zprávu o letecké katastrofě, Polsku ji podle informací médií obdrží pravděpodobně do 10. října. Polská strana pak bude mít dva měsíce na to, aby vznesla námitky. 

Poláci už delší dobu bezvýsledně žádají Rusko, aby řádně zabezpečilo vrak letadla, který stále leží pod širým nebem na ploše smolenského letiště. Podle polského ministra spravedlnosti Krzysztofa Kwiatkovského vrak není důležitý jen pro vyšetřování příčin katastrofy, jde ale i o předmět, s nímž se vážou neobyčejně silné emoce.

Ministr také řekl, že ruská strana by vrak letadla měla co nejrychleji vrátit Polsku. "Podle mezinárodního práva je vlastníkem letadla také po katastrofě polský stát," uvedl Kwiatkowski.

Tagy: nehoda letadlo Polsko vyšetřování Smolensk

Zdroje: ČTK