Poláci truchlí za starostu Gdaňsku. Policisté zatkli muže, kteří vyzývali k násilí

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Vlajky v řadě polských měst v úterý vlají na půl žerdi a lidé ve veřejných budovách v Polsku i na jeho zastoupeních v zahraničí podepisují kondolenční knihy v souvislosti s úmrtím starosty Gdaňska Pawla Adamowicze. Toho v neděli během charitativní akce pobodal 27letý muž, oblíbený starosta severopolského města v pondělí zraněním podlehl.

Pondělní tichý průvod k uctění památky zabitého starosty Gdaňsku

Pondělní tichý průvod k uctění památky zabitého starosty Gdaňsku,zdroj: Profimedia.cz

V Gdaňsku lidé už od pondělí nosí květiny a svíčky k budově radnice, kterou 53letý Pawel Adamowicz vedl nepřetržitě od roku 1998. Polská vláda národně konzervativní strany Právo a spravedlnost před dnešním zasedáním na počest Adamowicze držela minutu ticha.

Ministr vnitra Joachim Brudziński dnes informoval, že policie v pondělí zadržela tři muže, kteří na internetu po útoku na Adamowicze vyzývali k dalším vraždám. Nabádá lidi, aby si uvědomovali svoji odpovědnost za slova a aby používali rozum. V Olsztyně na severovýchodě země policisté dnes zadrželi dalšího muže, který na internetovém portálu místních novin napsal, že dalším po Adamowiczovi bude olsztynský starosta.

Kontroverze vyvolal kněz, který v reakci na výzvu metropolity gdaňského Slawoje Leszka Glodže, aby se věřící modlili za zavražděného politika, na twitteru napsal, že je mu "Adamowicz lhostejný". "Modlím se za svoji nemocnou matku ... Adamowicze proslavilo jeho lotrovství," napsal také. Představitelé katolické církve uvedli, že to nebylo poprvé, kdy se tento kněz vyjadřoval na sociálních sítích nevhodně a že bude potrestán podle církevního práva.

Muž, který si loupal jablko 

To, že v Polsku a v Gdaňsku obzvláště po nedělním útoku panuje napětí, svědčí incident z tohoto města. Některá média informovala, že policie v Gdaňsku zneškodnila muže, který do budovy soudu přišel vyzbrojený nožem a převlečený za akčního hrdinu Ramba. Policie tuto zprávu dementovala a uvedla, že ve skutečnosti šlo o muže, který si na chodbě soudu nožem loupal jablko a nijak nebezpečný nebyl.

V celonárodní tryznu za oblíbeného politika se proměnil pondělní mrazivý večer v ulicích polských měst. V severopolském přístavním městě přišlo podle agentury PAP vzdát hold zavražděnému starostovi Adamowiczovi přes 15 tisíc lidí. "Vždy jsi byl tam, kde bylo třeba postavit se zlu," vzpomínal předseda Evropské rady a někdejší polský premiér Donald Tusk na svého politického souputníka a kritika současné nacionalistické vlády, který se poprvé angažoval už koncem 80. let ve studentském protikomunistickém hnutí.

Další tisíce lidí se k pietě sešly ve Varšavě, lidé zaplnili ulice či náměstí i v Poznani, Štětíně či Krakově, menší shromáždění se konala i v mnoha dalších polských městech. Desítky lidí zapalovaly svíčky před polskými ambasádami ve Washingtonu, Londýně či Budapešti.

Adamowicze v neděli pobodal muž, kterého média identifikovala jako Stefana W. Muž, který se nedávno léčil z paranoidní schizofrenie, po činu neprchl a policie jej zadržela na místě. Policie v pondělí Stefana W. dvě a půl hodiny vyslýchala. K vraždě se nepřiznal a hovořil především o svém pět a půl roku trvajícím pobytu ve vězení, k němuž byl odsouzen za bankovní loupeže.

Svůj trest označil za křivdu, kterou dává za vinu tehdejším vládnoucím politikům. Stefan W. byl za mřížemi od roku 2013 a vězení opustil v prosinci, když nedlouho předtím ukončil léčbu paranoidní schizofrenie. Bezprostředně po útoku na pódiu prohlásil, že jej ve vězení "mučila" Občanská platforma, strana tehdejšího premiéra Donalda Tuska, jejímž členem byl v minulosti také Adamowicz. Testy ukázaly, že Stefan W. při útoku nebyl pod vlivem alkoholu. Přebývá ve vazební cele pro mimořádně nebezpečné pachatele. Podle svého obhájce tvrdí, že žádnou psychickou nemocí netrpí. Prý je s ním jen obtížná komunikace.

Útok se stal během vyvrcholení každoroční charitativní kampaně, během kterého se po celém Polsku konají koncerty či soutěže a další akce s cílem vybrat co nejvíce peněz například pro dětské hospice, na nákup vybavení do psychiatrických léčeben pro děti a mládež nebo zdravotnické techniky pro záchranu života dětí. Za zrodem nadace, která kampaň vede, v roce 1993 stál a až doposud ji vedl novinář a moderátor Jerzy (Jurek) Owsiak. V pondělí ovšem oznámil, že z čela nadace kvůli vraždě starosty Adamowicze odchází.

Agentura AP připomíná, že někteří Poláci připisují odpovědnost za vraždu vládnoucí straně Právo a spravedlnost (PiS), jejíž politici často používají ke kritice svých oponentů, mezi něž patřil i starosta Gdaňsku, tvrdá slova.

Státní Polská televize (TVP), kterou PiS po vítězných volbách v roce 2015 ovládlo, v pondělí v hlavních večerních zprávách v reportáži o "jazyku nenávisti" selektivně odvysílala slovní výpady politiků Občanské platformy proti PiS, o slovní agresi ze strany PiS se ani nezmínila. Tím vytvořila dojem, že za současné rozdělení polské společnosti, o němž někteří mluví jako o "polsko-polské válce", mohou pouze odpůrci PiS.

Podle neoficiálních informací agentury PAP je Adamowiczův pohřeb plánován na sobotu. V silně katolickém Polsku tento politik propagoval toleranci vůči sexuálním či náboženským menšinám. Zasazoval se například o to, aby do Gdaňsku na léčení mohly přijet zraněné děti ze Sýrie, tyto plány ale zablokovala vláda Práva a spravedlnosti.

Tagy: zahraničí Polsko pieta média a internet útoky a atentáty únosy a vraždy zločiny a kriminalita

Zdroje: ČTK