Poláci si volí prezidenta, hraje se i o budoucí přijetí eura

- Aktuality autor: roj

V Polsku dnes lidé do 21 hodin rozhodují o tom, kdo se na dalších pět let stane jejich prezidentem. Největší šanci má současná hlava státu Bronislaw Komorowski, předpokládá se ale, že nadpoloviční většinu v prvním kole nezíská. Jeho největším rivalem je europoslanec Andrzej Duda. 

Poláci si volí prezidenta

Poláci si volí prezidenta,zdroj: Profimedia.cz

Volba prezidenta, který má právo vetovat zákony, bude mít zřejmě velký vliv na přijetí eura jako měny. Zatímco Komorowski je jeho zastáncem, Duda je zásadně proti.

Bronislaw Komorowski, kterého podporuje středová Občanská platforma premiérky Ewy Kopaczové, se v roce 2010 stal prezidentem za mimořádných okolností. Byl zvolen jen několik měsíců po letecké katastrofě u ruského Smolenska, při níž kromě 95 dalších lidí zahynul i tehdejší konzervativní prezident Lech Kaczyński, velký spojenec nejsilnější polské opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS). 

V současných volbách je nejsilnějším rivalem Komorowského mladý europoslanec a právník Andrzej Duda kandidující právě za národně-konzervativní PiS. Ve volební kampani se aktivně hlásil k odkazu Kaczyńského, v jehož prezidentské kanceláři pracoval. 

Zejména lidi unavené tradiční stranickou politikou podle předvolebních průzkumů oslovil rockový hudebník Pawel Kukiz. Očekává se, že skončí na třetím místě a nechá za sebou kandidáty zavedených politických stran, jako jsou lidovci nebo Svaz demokratické levice. 

Polský prezident může navrhovat i vetovat zákony, může je také posílat k ústavnímu soudu. Společně s vládou se podílí na tvorbě zahraniční a bezpečnostní politiky země. 

Tagy: Polsko volby v Polsku

Zdroje: ČTK