Poláci se zlobí. Na jednání o Ukrajině je nikdo nezve

- Aktuality autor: Petr Kubec

Polským politikům se nelíbí, že jejich země není zvána na důležitá jednání týkající se situace na Ukrajině. Polsko nebylo pozváno na dvě významné schůzky s představiteli Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie a stejně tak není zváno ani na další, které se uskuteční v září. Polsko je přitom považováno za zemi, která je největším zastáncem ukrajinských zájmů.

Ministři při jednání v Berlíně. Zleva: Laurent Fabius, Pavlo Klimkin, Frank - Walter Steinmeier, Sergej Lavrov

Ministři při jednání v Berlíně. Zleva: Laurent Fabius, Pavlo Klimkin, Frank - Walter Steinmeier, Sergej Lavrov,zdroj: Profimedia.cz

Téma polského vyřazení z velmocenského vyjednávání začala tamní média řešit v souvislosti se schůzkou v Berlíně, kde se o uplynulém víkendu sešli ministři zahraničí Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny. "Mělo by tam být i Polsko. A podle mě za to, že tam nejsme, může Ukrajina. Myslím, že Ukrajina by neměla souhlasit s takovými setkáními bez Polska," řekl v rozhovoru pro web wpolitice.pl europoslanec vládní Občanské platformy (PO) Jacek Saryusz-Wolski.

Podle něj by se Polsko více bralo za ukrajinské zájmy než Francie či Německo, kterým prý jde především o deeskalaci napětí na Ukrajině.

Ještě dále zašel předseda poslaneckého klubu nejsilnější opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Mariusz Blaszczak, který nařkl Berlín a Paříž, že se bez polské účasti snaží tlačit na Ukrajinu, aby ustoupila Rusku. "Polsko tam není, ministr (zahraničí) Sikorski tam není, prezident Komorowski se těch rozhovorů neúčastní... Vyloučili nás. Jsme jen otloukánkem," použil nelichotivý příměr Blaszczak v dnešním rozhovoru pro televizi TVP Info.

Opoziční politik označil polskou nepřítomnost u rozhovorů za chybu polské diplomacie, která se dostává na druhou kolej, a Polsko se stává 'německým satelitem'. Mluvčí polského ministerstva zahraničí v médiích na kritiku reagoval tvrzením, že ministr Radoslaw Sikorski se šéfem ukrajinské diplomacie Pavlem Klimkinem hovořil ještě před berlínským jednáním a Polsko prý je v řešení krize nadále velmi aktivní.

Polsko bylo iniciátorem Východního parnterství, v jehož rámci EU podporuje reformy v postsovětských zemích a pokoušela se zahájit s Ukrajinou přístupové rozhovory. Od vypuknutí ukrajinské krize se Varšava nejvýrazněji z evropských zemí staví na stranu Kyjeva a používá vůči Moskvě nejostřejší rétoriku.

Další schůzka, tentokrát na nejvyšší úrovni za účasti tří prezidentů a německé kancléřky, by se podle médií měla konat v první polovině září v Paříži opět bez polského zastoupení.

Tagy: Francie Rusko Německo Polsko Ukrajina diplomacie politika krize na Ukrajině jednání

Zdroje: ČTK