Poláci: Před havárií ve Smolensku chybovali i Rusové

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Kontroloři na letišti v západoruském Smolensku, u kterého se loni v dubnu zřítilo letadlo s polským prezidentem Lechem Kaczyńským a dalšími polskými elitami na palubě, udělali mnoho chyb a byli prý pod tlakem.

Oznámili to v úterý zástupci polské komise, která vyšetřuje okolnosti havárie. Podle informací ruských vyšetřovatelů zveřejněných minulý týden přitom na chybu na ruské straně nic neukazuje. 

"Kontroloři na věži, pracující pod velkým tlakem, se dopustili mnoha chyb," řekl na tiskové konferenci Miroslaw Grochowski, místopředseda polské komise pro vyšetřování leteckých neštěstí, kterou vede ministr vnitra Jerzy Miller.

Kontroloři tak podle Grochowského nebyli dostatečnou podporou pro posádku polského letadla Tu-154m, která se snažila ve Smolensku přistát za mimořádně špatného počasí. Kontrolní věž kromě jiného posádku polského letadla před pokusem o přistání neinformovala o tom, že není na správném kurzu. 

Moskva: Rozhovory z věže zveřejníme

Moskva na polské výhrady zareagovala příslibem, že zveřejní veškeré rozhovory věže smolenského letiště. "S cílem objektivně informovat světovou veřejnost... bylo rozhodnuto úplně zveřejnit přepis záznamů všech jednání a rozhovorů zaznamenaných dispečerskými magnetofony," oznámil Alexej Morozov, šéf technické komise Mezistátního leteckého výboru (MAK), který vedl ruské vyšetřování příčin nehody. Kopie záznamů byly Polákům již dříve předány. 

MAK minulou středu zveřejnil zprávu, z jejíchž závěrů vyplynulo, že za zřícení polského letounu mohou chyby polských pilotů, vystavených psychickému nátlaku nadřízených. Ruští vyšetřovatelé v ní také tvrdí, že kontroloři na smolenském letišti za neštěstí nejsou odpovědní.

Závěry ruského vyšetřování vyvolaly v Polsku bouři. Podle polského premiéra Donalda Tuska není jejich zpráva kompletní, šéf opozice Jaroslaw Kaczyński, který je bratrem zemřelého prezidenta, ji označil za žertování na účet Polska a ozvaly se i hlasy o možném atentátu na Kaczyńského.

Není ruská ani polská pravda. Jen pravda o přistávání letadla

"Nejde o odkrývání polské pravdy nebo ruské pravdy, ale o odkrývání pravdy o přistávání polského letadla na ruském letišti," řekl ministr vnitra Miller.

Polští vyšetřovatelé zveřejnili pouze záznam rozhovoru polských pilotů s kontrolní věží na smolenském letišti. V záznamu tak nebyla slyšet slova dalších osob, které se nacházely v kokpitu. Až do posledního momentu v něm byl velitel polských vzdušných sil Andrzej Blasik. Jeho přítomnost a vědomí toho, že v letadle sedí prezident Kaczyński, přispělo podle ruských vyšetřovatelů k tomu, že posádka byla pod nátlakem a politici a Blasik nutili piloty přistát za každou cenu. 

Rusové rovněž tvrdí, že podle ruských předpisů dispečeři smolenského letiště nemohli vládnímu letounu zakázat přistát. Na nehodě se prý nepodepsaly ani vady donedávna vojenského letiště.

Polská delegace loni 10. dubna cestovala do Katyně nedaleko Smolenska, kde tajná sovětská policie NKVD před 70 lety zavraždila tisíce Poláků. Letecké neštěstí nikdo z 96 pasažérů nepřežil; kromě prezidenta Kaczyńského a jeho manželky zahynuly i desítky představitelů polského veřejného života.

Tagy: Rusko havárie Polsko vyšetřování Smolensk

Zdroje: ČTK