Pokud růst HDP dopadne na nemocnice, Heger požádá o kompenzace

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Pokud by plánované zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) mělo nepříznivě dopadnout na financování zdravotnictví, chce ministr Leoš Heger (TOP 09) požádat ministra financí o kompenzace.

Heger to řekl v přestávce jednání s Národní ekonomickou radou vlády (NERV). Podle Hegera by do nemocnic mělo pak zpátky plynout to, co by musely na zvednuté DPH vydat. 

Vláda plánuje zvýšit DPH z deseti na dvaceti procent, ve snížené sazbě má zůstat jen několik produktů. Kabinet tak chce získat peníze na důchodovou reformu. Nižší daň se nyní platí třeba na léky či potraviny. Její zvednutí by tedy znamenalo vyšší výdaje i pro zdravotnictví, a to právě například za nákup léčiv, stravu v nemocnicích či energie. 

Plánovaný růst DPH - kritika ze všech stran

"Děláme teď první odhady, které se pohybují někde mezi pěti a deseti procenty nárůstu nákladů v nemocnicích. Až to přesněji zmapujeme, vyrazíme na ministerstvo financí a budeme požadovat nějakou kompenzaci, protože už teď je systém veřejného zdravotního pojištění poměrně v napětí," uvedl Heger. Žádal by, aby nemocnice dostaly zpět to, co by musely na zvýšené DPH vydat.

Heger se ve čtvrtek sešel s pracovní skupinou, jíž NERV zřídila kvůli reformě zdravotnictví. Podle jejího koordinátora Miroslava Zámečníka by systém měl případné kompenzace dostat. Neměly by se kvůli tomu ale zvyšovat odvody za zdravotní pojištění, uvedl expert. 

Plánovaný růst daně se stal terčem kritiky z různých stran. Nesouhlasí s ním například odbory a opoziční ČSSD. Proti se staví třeba knihkupci, kteří považují vysokou DPH za likvidační, a další skupiny.

Tagy: nemocnice kritika dph růst heger

Zdroje: ČTK