Pokud padne vláda, premiérem bude Babiš, řekl Zeman

- Aktuality autor: roj

Prezident Miloš Zeman se v rozhovoru pro dnešní MF DNES zamýšlel nad možností pádu současné vlády. Sice v něj nevěří, ale pokud by se tak stalo, dal by šanci Andreji Babišovi. Kdyby dokázal vytvořit většinovou koalici s ODS a TOP 09, jmenoval by ho premiérem. 

Prezident Miloš Zeman věří, že v politice nejsou žádné nepřekonatelné rozdíly

Prezident Miloš Zeman věří, že v politice nejsou žádné nepřekonatelné rozdíly,zdroj: Profimedia.cz

Tentokrát by tak dal přednost dohodě parlamentních stran před jmenováním úřednické vlády. Podle něj je v polovině volebního období na takový krok příliš brzy.

"Takže v takovém případě bych usiloval o to, aby se vytvořila nějaká nová parlamentní většina. Samozřejmě, že kdyby mi pan Babiš řekl, že má tuto parlamentní, nu tak bych byl povinen ho jmenovat ministerským předsedou," uvedl v rozhovoru.

Uvědomuje si však, že by problém mohl nastat kvůli nepřátelským vztahům mezi Babišem a místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem. "Ale já budu říkat, že žádný názorový rozdíl není nepřekonatelný," podotkl.

Oba předsedové největších vládních stran, premiér Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš, však Zemanovy spekulace odmítli. Není podle nich důvod, proč by se vláda měla rozpadnout. "Spekulace prezidenta Zemana jsou čisté politikaření bez reálného základu," prohlásil Sobotka. Tvrdí to i Babiš: "Proč by padala vláda? Pracuje celkem dobře a lidé jí věří."

Taktéž vedení opozičních ODS a TOP 09 spolupráci s ANO odmítlo.

Tagy: Česko předčasné volby Parlamentní volby koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL česká vláda český prezident

Zdroje: ČTK