Pokud bude zima teplá, jih Moravy se nemusí obávat komárů

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Pokud bude současná teplá zima na jihu Moravy pokračovat, její obyvatelé se nebudou muset obávat jarní kalamity komárů na Břeclavsku, Hodonínsku a na Znojemsku. Přemnožení hmyzu nastává po dlouhé a tuhé zimě s velkým množstvím sněhu. Po jeho roztátí se voda v lužních oblastech jižní Moravy rozlije do krajiny a tato jezera se přemění v líhniště komárů, řekl dnes ČTK Oldřich Šebesta z krajské hygienické stanice, který monitoruje komáří populaci. 

Invaze komárů

Invaze komárů,zdroj: ThinkStock

"Zatím je průběh zimy stejný jako v roce 2008. Tehdy byla mírná a od komárů byl pokoj," uvedl Šebesta. Vysvětlil, že komáří vajíčka jsou velmi odolná a přečkají i tuhé mrazy. 

K líhnutí přispívá prudké jarní oteplení, které provází rozlití řek Dyje a Moravy do krajiny. Poslední velkou kalamitu zaznamenal region v roce 2010, kdy bylo nutné přemnožený bodavý hmyz ve vybraných lokalitách likvidovat plošnými postřiky. 

Komáři jsou velkým problémem zejména na Břeclavsku. Při kalamitách působí potíže nejen tamním obyvatelům, ale také turistům mířícím za památkami do Lednicko-valtického areálu, do Mikulova nebo sousední Chráněné krajinné oblasti Pálava. 

Tagy: zima Jižní Morava komáři

Zdroje: ČTK