Pokrok. V Dejvicích se mohou ohřátou vodou alespoň umýt

- Aktuality autor: roj

Pět minut nechat vodu odtékat a pak ohřát na nejméně 65 stupňů Celsia. Sice náročný proces, ale díky němu mohou lidé z pražských Dejvic a Bubenče začít už používat kohoutkovou vodu k osobní hygieně i mytí nádobí. Neměla by vadit ani dětem a těhotným. Vodné Pražské vodovody a kanalizace účtovat nebudou, lidem postiženým střevními potížemi navíc dají odškodné. 

Voda by měla být pitná snad už ve středu

Voda by měla být pitná snad už ve středu,zdroj: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia

Po předložení lékařské zprávy dostanou lidé 5000 korun, hospitalizovaní řádově více. Po dnešním jednání rady hlavního města to řekl ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos.

"Odškodnění má několik forem. V průběhu odstávky nebudeme účtovat vodné a stočné a každý, kdo za námi přijde s lékařskou zprávou, tak jej odškodníme. V případě lidí, kteří nebyli hospitalizováni, to bude 5000 korun. U hospitalizovaných řádově více," řekl Mrkos. Podle Zdeňky Jágrové z pražské hygienické stanice lékařkou pomoc dosud vyhledalo 160 až 200 lidí.

Mrkos současně uvedl, že voda byla ve zmíněné oblasti kontaminována bakteriemi v pátek, nikoliv ve čtvrtek, jak se psalo na sociálních sítích a v médiích. První příznaky střevních potíží se u lidí objevily v sobotu odpoledne, uvedl dnes Mrkos. Vodohospodáři nyní prozkoumávají a proplachují vodovodní řad. Pitná voda by v oblasti mohla začít téct z kohoutků ve středu.

Vodohospodáři dnes ráno začali s kamerovým průzkumem potrubí v Dejvicích a vodovodní řad současně proplachují vodou. "Výsledky odběrů jsou řádově lepší, než byly v pátek. Stále však ještě není voda pro koncové uživatele pitná," řekla Jágrová.

PVK zatím vyšla opatření a ztráty zisku kvůli havárii na desítky milionů korun.

Hledání slepého ramene, kterým se bakterie do vody nejspíš dostaly, zabere vodohospodářům dva dny. Výsledky hledání nebudou mít vliv na to, kdy budou moci obyvatelé Dejvic a Bubenče znovu pít vodu z kohoutku, to záleží na hygienicích a výsledcích rozborů vody. Očekává se, že hygiena povolí vodu pít ve středu. Ve vodě byly v neděli zjištěny koliformní bakterie, které způsobují střevní potíže. Na 32 tisíc lidí je tak bez pitné vody z vodovodního řadu.

Kvůli kontaminované vodě se v pondělí sešel i krizový štáb Prahy 6, který rozhodl, že například školy či léčebny bude zásobovat ve spolupráci s hlavním městem balenou vodou. Svolání krizového štábu na pondělí kritizuje opozice. Podle předsedy pražské ODS Filipa Humplíka měl být štáb svolán již v neděli, kdy se radnice o znečištění vody dozvěděla.

Tagy: Česko Praha domácí dejvice havárie vodovodu

Zdroje: ČTK