Pohled Ruska: Situaci na Krymu OSN neřeší. Vše je v rukou Rusů a Američanů

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Rada bezpečnosti OSN se situací na Krymu nezabývá, konzultace neprobíhají a žádná rezoluce se nechystá. Ruským novinářům to dnes v New Yorku řekl stálý ruský představitel Vitalij Čurkin. Řešení konfliktu na Ukrajině je podle jeho slov v rukou nejvyšších představitelů Spojených států a Ruska. 

Krymští proruští aktivisté při dnešním shromáždění

Krymští proruští aktivisté při dnešním shromáždění,zdroj: Isifa.com

Rada bezpečnosti o Ukrajině jednala minulý týden. Další konzultace se měly uskutečnit dnes, ale byly odloženy na pondělí. Schválení jakéhokoli dokumentu, který by odsuzoval ruskou invazi na Krym, západní diplomaté považují za vyloučené, protože Rusko má jako stálý člen rady právo veta. 

Čína, další stálý člen Rady bezpečnosti s právem veta, podle Čurkina Rusku poskytuje "morální podporu". Ostatní "nezápadní" členové rady se drží zpátky a kategorickým soudům se snaží vyhnout, řekl Čurkin. 

Těžištěm diplomatické aktivity jsou podle Čurkina kontakty mezi Ruskem a USA. Ministři zahraničí John Kerry a Sergej Lavrov jednali o Ukrajině v minulých dnech v Paříži a Římě, další kontakty budou podle ruského diplomata následovat. "Vše je nyní v rukou obou ministrů zahraničí a pochopitelně i nejvyššího ruského a amerického vedení," prohlásil Čurkin. 

Tagy: Ukrajina OSN krize na Krymu

Zdroje: ČTK