Podoba bratislavského památníku čs. státnosti naráží na nesouhlas

- Aktuality autor: red

Odpor jednotlivců, části odborné veřejnosti i kulturně osvětové organizace Matice slovenské vyvolává plánovaná nová podoba památníku československé státnosti na nábřeží Dunaje v Bratislavě.

Novou součástí památníku, který má být odhalen 28. října při příležitosti 92. výročí vzniku Československa, bude 2,2 metru vysoká socha prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Toho někteří kritici považují za "čechoslovakistu", který neuznával slovenský národ.

Socha Masaryka umístěná na asi dvoumetrovém podstavci nahradí na stávajícím památníku československé státnosti před budovou Slovenského národního muzea vysoký pylon, na němž dříve stála socha lva držícího státní znak Československa. Tato socha byla před časem přesunuta na jiné místo před novostavbu Slovenského národního divadla. Tam byla také odhalena socha v nadživotní velikosti spoluzakladateli Československa Milanu Rastislavu Štefánikovi.

Odpůrcem nového památníku Masaryka je například kontroverzní historik Milan Ďurica, řekla ČTK mluvčí bratislavské městské části Staré Mesto Alena Kopřivová. Historik patří mezi zastánce prezidenta Slovenského štátu Jozefa Tisa.

Odpor prý trvá také ze strany Matice slovenské. Její zástupci včetně předsedy Jozefa Markuše už loni podepsali prohlášení, v němž umístění Masarykovy sochy před bratislavským muzeem odmítli. Masaryk podle nich jako "čechoslovakista" neuznával slovenský národ a nedodržel Pittsburskou dohodu, kterou podepsal se zástupci českých a slovenských krajanů.

Dohoda Slovákům ve společném československém státě zaručovala vlastní administrativu, parlament i soudy a slovenštinu jako úřední a vyučovací jazyk.

Mezi dalšími odpůrci památníku je údajně herečka Eva Kristínová, která je známá jako podporovatelka Matice slovenské i různých nacionalistických uskupení.

Samospráva však kritiku odmítá a památník hodlá otevřít v říjnovém termínu.

Někteří odpůrci památníku podle Kopřivové navrhovali, aby na místě před budovou Slovenského národního muzea byla umístěna socha Andreje Kmetě, jenž je pokládán za zakladatele slovenského muzejnictví.

"Starosta Starého města Andrej Petrek na všechny dopisy odpověděl, přičemž vysvětloval, že městská část nebuduje novou sochu, ale dotváří 20 let existující památník podle podmínek Památkového úřadu," zdůraznila Kopřivová.

Náklady na dotvoření památníku městská část odhadla na více než 139.500 eur (téměř 3,5 milionu korun). Náklady chce samospráva částečně pokrýt z veřejné sbírky. Zatím se vybralo asi 44.400 eur.

Zdroje: ČTK