Podnikatelka vypovídá: Takto fungovala úplatková mašina Ratha a Pancové

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 8. 8. 2013 17:23) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Při rekonstrukci zámku Buštěhrad za 200 milionů korun údajně požadovala exředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její partner Petr Kott provizi 20 až 24 milionů. Soudu to dnes řekla ve výpovědi podnikatelka Ivana Salačová při projednání kauzy poslance Davida Ratha (dříve ČSSD), který je obžalován s dalšími deseti lidmi z korupce. Salačová je mezi nimi, ale jako jediná má status spolupracující obviněné, proto jí hrozí nižší trest. 

David Rath a Kateřina Pancová u soudu

David Rath a Kateřina Pancová u soudu,zdroj: Isifa.com

Původně měl vypovídat celý den Rath, požádal ale soud, aby mohl kvůli únavě pokračovat v pátek. Soud mu vyhověl a vyzval k výpovědi Salačovou. 

Výpověď Salačové trvala celé odpoledne. Výslech nejdřív vedl žalobce, pak se ptali advokáti. Právníci se snažili najít skulinu ve třech jejích předchozích výpovědích a ptali se na detaily. Salačová byla viditelně nervózní a každou chvíli pila vodu. V soudní síni panovala poměrně napjatá atmosféra. Pro Salačovou je důležité, aby vypovídala stejně. Jen tak si může udržet status spolupracujícího obviněného. Její výslech bude pokračovat v pátek. 

Na schůzkách byli i další pěnezochtivci

Nejdříve popsala, jak se seznámila s dalšími obviněnými. "S Pancovou a Kottem mě seznámil projektant Pavel Procházka ze společnosti Aria, ptal se na reprezentativní prostory pro Středočeský kraj. Řekla jsem mu o zámku Buštěhrad," řekla soudu. 

Prvních schůzek k připravované rekonstrukci zámku se prý účastnil i obviněný Pavel Drážďanský, zástupce společnosti Konstruktiva Branko, která nakonec v tendru zvítězila. 

Pancová se podle Salačové o rekonstrukci radila s Rathem. Říkala "probereme to s Davidem". Rath ve své výpovědi uvedl, že se příprav na výběrové řízení neúčastnil, jen se snažil řešit problémy, které podle něj nastaly v závěru. 

Penězům říkali "králíci"

Salačová figurovala vedle případu zámku také při rekonstrukci Gymnázia Hostivice. Uvedla, že mechanismus byl v obou případech stejný: na začátku se vybrala předem firma, která měla zakázku vyhrát, a té se na míru připravila dokumentace. 

V případě gymnázia měli prý Kott s Pancovou dostat celkem 2,8 milionu korun. Rathovo jméno Salačová nepotvrdila, stejně jako v případě zámku. Popsala také údajné předávání a dělení úplatků. Obviněná tvrdí, že se používala kódovaná řeč a obžalovaní peníze nazývali "králíky". 

Salačová se prý setkala s Drážďanským a odjeli za Pancovou. Každý vezl krabici vína. Salačová svoji krabici už prý neviděla. To se odehrálo 14. května 2012, kdy policie zatkla Ratha a další obžalované. Politik měl podle policie tehdy u sebe sedmimilionový úplatek v krabici od vína. Rath to trvale odmítá a ve své předchozí výpovědi tvrdil, že kriminalisté manipulovali s důkazy. 

Rathův advokát se snaží, jak to jen jde

Rathův advokát Roman Jelínek si stěžoval na vedení výslechu žalobcem Petrem Jirátem. Státní zástupce prý použil úřední záznam výslechu, který není u soudu přípustný. Jirát namítal, že neměl dost času na přípravu, protože s výslechem Salačové nepočítal. 

Salačová upřesnila, že v případu vypovídala celkem třikrát. Úplná je podle ní třetí výpověď, ve které se přiznala ke korupci. Pak se prý po debatě s rodinou rozhodla, že se pokusí získat status spolupracující obviněné. 

Tagy: kauza Rath

Zdroje: ČTK