Podmínka pro Březinu platí, na magistrát se nejspíš nevrátí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 29. 10. 2014 16:38) - Aktuality autor: var

Pražský městský soud ve středu projednal odvolání zastupitele a možného budoucího radního pro dopravu Karla Březiny (ČSSD) proti ročnímu podmíněnému trestu, který mu v dubnu uložil obvodní soud za údajný podvod na pražském dopravním podniku. Obžaloba tvrdí, že Březina jako předseda dozorčí rady podniku neoprávněně pobíral odměny. Soud mu podmínkku potvrdil.

Vlivný člen ČSSD Karel Březina před pražským soudem

Vlivný člen ČSSD Karel Březina před pražským soudem,zdroj: Isifa.com

Březina je vyjednávačem sociální demokracie o koalici na pražském magistrátu. Pravomocný odsuzující verdikt by mohl povolební vyjednávání zkomplikovat. Odvolací zasedání se původně mělo konat už v září, tedy před komunálními volbami, soud jej však odročil s odůvodněním, že jeden ze členů odvolacího senátu onemocněl. 

Středeční rozhodnutí soudu znamená, že Březina v pražské radě nakonec nebude moci usednout. V tomto smyslu se vyjádřili zástupci jak ANO, tak Trojkoalice, s níž bude ČSSD v Praze vládnout.

Podle obžaloby pobíral Březina od března 2007 do srpna 2011 neoprávněně plat za to, že byl předsedou dozorčí rady dopravního podniku. Na odměnách získal minimálně 290 tisíc korun. Funkci prý ale vykonávat nesměl, protože působil také v dozorčí radě firmy Porcela Plus, na jejíž majetek byl vypsán konkurz. 

Březinova kauza se táhne již dlouho. Obvodní soud pro Prahu 9 čtyřikrát dospěl k závěru, že politik se ničeho nezákonného nedopustil. Věc ale pokaždé vrátil do hry odvolací soud. Napopáté obvodní soud uznal Březinu vinným. 

Někdejší ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana vinu od počátku odmítá. Dopravní podnik prý nechtěl úmyslně podvést ani mu způsobit škodu, přičemž trestní zákoník definuje podvod jako úmyslný trestný čin. Při výkonu funkce v dozorčí radě se údajně opíral o stanovisko právní kanceláře, která tvrdila, že působení ve firmě Porcela Plus není překážkou pro činnost v radě dopravního podniku. 

Tagy: soud ČSSD Praha Dopravní podnik hl.m. Prahy pražský magistrát komunální volby česká politika

Zdroje: ČTK