Podlitiny po celém těle: Neústupná Tymošenková v ohrožení života?

- Aktuality autor: Danica Klein

Zdravotní stav ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové, která je od 5. srpna v kyjevské vazební věznici, se stále zhoršuje. Oznámila to dnes její mluvčí. Představitelé věznice zároveň sdělili, že Tymošenková dnes opakovaně odmítla nechat se vyšetřit specialisty ministerstva zdravotnictví a trvá na tom, aby k ní mohl její osobní lékař.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Vězeňská služba nicméně podle agentury ITAR-TASS ujistila, že "zdravotní stav Tymošenkové je uspokojivý a pod neustálou kontrolou zdravotníků vazební věznice".

Advokát Tymošenkové již dříve upozornil, že u jeho klientky jsou patrné "znepokojivé symptomy, které se nepodobají příznakům známých nemocí a jejichž příčiny jsou nejasné".

Náhodné onemocnění?

Expremiérka žádá, aby se jejím zdravotním stavem zabýval lékař, jemuž důvěřuje. "Pokud úřady tomuto požadavku nevyhoví, bude jasné, že cosi skrývají a že onemocnění není náhodné," řekla mluvčí Tymošenkové.

Bývalá šéfka vlády a nyní předsedkyně největší ukrajinské opoziční strany je obviněna z dojednání nevýhodného kontraktu na dovoz zemního plynu z Ruska v roce 2009. Tvrdí, že obvinění je nepodložené, protože pravomoci premiérky během jednání s Moskvou nepřekročila. Platnost smlouvy a její soulad s normami mezinárodního práva tento týden opakovaně potvrdilo Rusko: ruský ministr energetiky Sergej Šmatko prohlásil, že ruská vláda o legitimnosti smlouvy o dodávkách plynu nepochybuje. 

Zdroje: ČTK