Podle německých expertů USA se špionáží nepřestanou

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Němečtí odborníci na bezpečnost nečekají, že by Spojené státy přestaly se sledováním vysoce postavených politiků. Shodli se na tom v pořadu zpravodajské televize N-TV. Zároveň odmítli tvrzení, že údajné sledování mobilního telefonu německé kancléřky Angely Merkelové mělo sloužit k boji proti terorismu. Podle nich bylo cílem špehování prosazení amerických politických a hospodářských zájmů.

"Špionáž provádí každý stát. A každému politikovi je jasné, že přitom jde o vlastní zájmy státu, což znamená prosazovat svou moc na úkor někoho jiného," řekl odborník na tajné služby Erich Schmidt-Eenboom. Podle něj se nedá očekávat, že by USA po aféře s údajným odposloucháváním Merkelové se špionáží přestaly. Nynější řeči o potřebě obnovit důvěru mezi Berlínem a Washingtonem považuje odborník jen za divadlo pro veřejnost.

S tímto názorem souhlasí i Johannes Thimm z Nadace pro vědu a politiku (SWP), která patří mezi poradní uskupení německé vlády i parlamentu. Naznačil také důvody, které mohly vést americkou rozvědku NSA ke sledování Merkelové. "Německo je jednou z nejdůležitějších zemí v Evropě, především v hospodářských otázkách. Německá vláda hraje významnou úlohu při řešení krize eurozóny," řekl. Vývoj v eurozóně přitom podle něj má značný vliv i na americké hospodářství a USA proto může vyhovovat, když mají možnost připravit se na chystaná opatření předem.

Schmidt-Eenboom k tomu doplnil, že Německo má také mimořádně dobré hospodářské vztahy s Ruskem a s Čínou. Detailní znalost dohod mezi těmito státy by podle něj pro USA mohla být významnou konkurenční výhodou při uzavírání obchodů.

Thimm podotkl, že odposloucháváním Merkelové by se USA mohly dozvědět o připravovaných stanoviscích německé vlády před bilaterálním jednáním obou zemí. To by jim mohlo pomoci připravit si argumentaci tak, aby v jednáních dosáhly požadovaného výsledku. V minulosti se podle Thimma tímto způsobem podařilo Američanům přesvědčit Francii, aby je podpořila v přístupu vůči Íránu.

Minulý týden se objevila informace o tom, že NSA sledovala mobilní telefon Merkelové. Podle časopisu Der Spiegel s tím americká rozvědka přestala až letos v létě. Bílý dům sice ujistil, že Merkelovou neodposlouchává a v budoucnosti to dělat nehodlá, americké úřady se ale nevyjadřují k tomu, jestli kancléřka byla sledována v minulosti.

Tagy: USA Německo skandál s odposlechy NSA

Zdroje: ČTK