Podle Dienstbiera korupce odsává prostředky ze státního rozpočtu

- Aktuality autor: red

Boj s korupcí je pro sociální demokracii zásadní zejména proto, že korupce ze státního rozpočtu odsává značné množství prostředků, které pak chybí při financování sociálního státu. Na dnešní tiskové konferenci to řekl místopředseda a stínový ministr spravedlnosti ČSSD Jiří Dienstbier.

O svých reformních návrzích, které mají účinně korupci čelit, dnes představitelé ČSSD zahájili diskusi s odbornou veřejnosti a zástupci občanských iniciativ.

Iniciativu sociální demokracie uvítala vicepremiérka a předsedkyně vládního Výboru pro koordinaci boje s korupcí Karolína Peake (VV). "Míra korupce na státní, krajské i obecní úrovni je tak vysoká, že toto téma by nemělo rozdělovat, ale spojovat snažení koaličních stran i opozice. VV proto velmi vítají podporu opozice pro protikorupční strategii," uvedla.

Návrhy ČSSD se shodují s návrhy VV

Většina návrhů ČSSD se podle vicepremiérky s návrhy VV shoduje. Peake je připravena jakékoli další náměty boje s korupcí s opozicí konzultovat, uvedla ve svém vyjádření.
Dienstbier zdůraznil zejména nutnost transparentního financování politických stran, stanovení limitů výdajů na volební kampaně, omezení finančních darů pro politické strany od právnických i fyzických osob, úpravu lobbingu a zavedení majetkových přiznání nejen pro politiky.

Ostravský primátor a stínový ministr průmyslu a obchodu ČSSD Petr Kajnar hovořil o nutném zavedení elektronického zadávání všech veřejných zakázek. Realizovat by se měly přes nákupní portál. Klíčové je pro to podle Kajnara zavedení jednotného elektronického tržiště s jednotným popisem komodit. Odhadl, náklady na 300 milionů korun, které by se ale při ročním objemu zakázek ve výši okolo 630 miliard korun, bohatě vyplatily. Primátor uvedl, že už má s tímto postupem zkušenost město Ostrava, kde se tak podařilo ušetřit až 30 procent nákladů.

Tagy: dluh korupce stat konference financování

Zdroje: ČTK