Podívejte se, které velké kauzy ovlivní Klausova amnestie

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Výběr známých případů, jichž se týká amnestie prezidenta Václava Klause (řazeny abecedně): Agroplast, soudce Berka, H-System, dovoz pohonných hmot ze Slovenska, Tomáš Pitr, Karel Srba a Český dům, Válcovny Chomutov, Union Banka.

Václav Klaus

Václav Klaus,zdroj: Mediafax

Agroplast - Bývalí manažeři firmy Petr Pernička a Zbyněk Švejnoha čelili obvinění z nelegálního obchodování se zbraněmi. Proces s nimi se vlekl více než devět let, stíhání zastavil liberecký krajský soud. Obžaloba tvrdila, že Agroplast v letech 1994 až 1999 obchodoval se zbraněmi bez povolení a licence. V případu hrál důležitou roli ruský trh. Na firmu v minulosti také americká vláda uvalila přísné sankce kvůli podezření z prodeje 40 bojových letounů MiG-21 do Severní Koreje.

Jiří Berka, někdejší konkurzní soudce - Soud nepravomocně zastavil jeho stíhání v kauze zmanipulovaných konkurzů. Omilostnění se týká tří obžalovaných z případu, který se táhne od roku 2003. Obžalováno bylo 12 lidí, devět jich soud v roce 2010 nepravomocně odsoudil za účast na zločinném spolčení, tři obžaloby zprostil. Devítileté tresty dostali Berka, konkurzní správce Daniel Thonat a bývalý prorektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislav Větrovec (amnestie se jich rovněž týká). Kauzu loni vrátil olomoucký vrchní soud, k němuž se odvolalo sedm z devíti obžalovaných, k novému projednávání.

H-System - Pražský vrchní soud zastavil stíhání tří představitelů vytunelované společnosti H-System. Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislav Tůma dostali v roce 2011 za účast na podvodu spojeném s projektem levného bydlení podmíněné tresty. Nejvyšší soud pak verdikt částečně zrušil, protože uložené tresty považoval za mírné. Strůjce miliardového podvodu Petr Smetka byl odsouzen za vytunelování H-Systemu na 12 let. Loni žádal o podmíněné propuštění, v listopadu ale městský soud v Praze rozhodl, že propuštěn nebude.

Krácení daní v souvislosti s dovozem pohonných hmot ze Slovenska - Amnestie zastavila stíhání bývalého jednatele firmy Tukový průmysl Martina Pechana, někdejšího jednatele firmy Venturon Investment Leopolda Klimuse a bývalého člena představenstva společnosti Bena Milana Vomelu. Podle žalobce měli mezi lety 1997 až 2002 připravit stát o víc než 2,6 miliardy korun.

Tomáš Pitr a Miroslav Provod - Podnikatelé byli viněni z daňových deliktů z roku 1994. Loni v červnu byli v obnoveném hlavním líčení nepravomocně zproštěni obžaloby, odvolací senát však toto rozhodnutí zrušil a případ vrátil k novému projednání. Podle obžaloby připravili za pomoci fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost stát na daních o zhruba 23,5 milionu Kč. Muži byli původně v roce 2006 odsouzeni k pětiletým trestům za podvody. Pitr byl již pravomocně odsouzen k tříletému trestu za vyvedení akcií společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik. Dva roky strávil ve vazbě, loni ho soudy podmíněně propustily na svobodu.

Karel Srba a jeho dva společníci, obžalovaní v kauze Český dům - Někdejšího generálního sekretáře ministerstva zahraničí a jeho spoluobviněné v kauze pronájmu Českého domu v Moskvě obžaloba vinila z trestných činů zneužívání informací v obchodním styku a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Ministerstvu měli způsobit škodu přes 26 milionů korun. Pražský městský soud je již dvakrát nepravomocně osvobodil. Odvolací senát však tyto verdikty zrušil a případ vždy vrátil k novému projednání. Srba byl již dříve odsouzen na 12 let za přípravu vraždy novinářky. V roce 2010 ho soud po osmi letech podmínečně propustil.

Tunelování Válcoven trub Chomutov - V kauze bylo obžalováno pět bývalých manažerů firmy a podnikatel Petr Lukeš, bývalý šéf skupiny Cimex. Policie je před deseti lety obvinila z poškozování věřitele se škodou 4,5 miliardy korun. Případ válcoven byl označován za jednu z nejdéle se vlekoucích hospodářských kauz v zemi. Podle serveru Lidovky.cz byl Lukeš přítelem prezidenta Václava Klause.

Union Banka - Z tunelování finančního ústavu se měla zodpovídat pětice bývalých manažerů a jejich spolupracovníků z majetkově propojených firem (Jiří Babiš, Miroslav Fučík, Tomáš Michal, Alena Pejčochová a Tomáš Seidler). Obviněni byli v letech 2003 a 2004. Podle žalobce připravili banku poskytováním rizikových úvěrů o čtyři miliardy korun. Pětice čelila obžalobě z porušování povinností při správě cizího majetku a porušování pravidel hospodářského styku. Hrozil jim až osmiletý pobyt ve vězení. Pejčochová požádala o projednání své kauzy, soud ale vynese jen rozhodnutí o vině.

Tagy: průšvih kauzy prezidentská amnestie

Zdroje: ČTK