Poctivá Amerika: Biden i na konci své návštěvy Číny ujistil, že USA dluhy platí

- Aktuality autor: Danica Klein

Spojené státy své dluhy splatí. V projevu ke studentům S'čchuanské univerzity to dnes řekl na závěr své pětidenní návštěvy Číny americký viceprezident Joe Biden. Čína projevuje zneklidnění nad ekonomickou situací USA a bojí se o své dluhopisy.

"Nic neriskujete, USA vždy své dluhy platily a vždy tomu tak bude," řekl Biden. Spojené státy podle něj zůstávají nejlepší příležitostí k investicím, a to i přes současné ekonomické obtíže.

USA dodrží sliby

Využil setkání se studenty také k poznámce týkající lidských práv, když řekl, že by Čína měla podporovat dialog s občany, studenty a vládou. "Svoboda naplno uvolňuje kapacitu národa, bez ní problémy hnisají," řekl Biden.

Čína po propuknutí nepokojů v arabských zemích přitvrdila vůči vlastní opozici - ve vězení se ocitly desítky spisovatelů a bojovníků za lidská práva.

Při jednání s čínskými politiky v minulých dnes se Biden tomuto poli spíš vyhýbal, aby nevyvolal napětí, i když americké diplomatické zdroje tvrdí, že o lidských právech viceprezident hovořil i s politiky.

Číňané se snažili o smírný tón. Premiér Wen Ťia-pao například ocenil, že Biden čínské veřejnosti "jasně a srozumitelně vysvětlil, že USA dodrží sliby a plní své závazky vůči dluhu", který mají v Číně.

Ekonomický rozvoj Číny

Biden po celou návštěvu apeloval na společné povinnosti USA a Číny vůči světu. "Čím víc budeme spolupracovat, tím větší prospěch z toho naše národy i svět budou mít. USA i Čína čelí stejným hrozbám a mnohé cíle jsou společné. Naši generálové by spolu měli hovořit stejně často jako naši diplomaté," prohlásil Biden.

Podle něj oba státy potřebují stabilitu, k čemuž je nezbyté zabránit Íránu a Severní Koreji získat jaderné zbraně. Ujistil, že USA nehodlají odejít z Tichomoří a že jejich přítomnost této oblasti prospívá a umožňuje Číně soustředit se na ekonomický rozvoj. "Tento velký oceán Asii a USA neodděluje. Jsme jím spojeni," řekl.

Zdroje: ČTK