Pochybný tendr na nákup pušek pro armádu: Belgičané podají žalobu

- Aktuality autor: red

Až do konce listopadu příštího roku si budou muset čeští vojáci počkat na nové útočné pušky ČZ 805. Příslušný dodatek ke smlouvě na 8000 zbraní za 1,1 miliardy korun podepsalo ministerstvo obrany s Českou zbrojovkou Uherský Brod minulý týden.

Neúspěšní uchazeči v tendru zřejmě podají žaloby, protože podle zadání měly být pušky dodány do konce letošního listopadu, píše pondělní vydání E15. Pušky ČZ 805 mají v armádě nahradit samopaly vzor 58, které jsou ve výzbroji již půl století a jsou zastaralé.

Belgická státní firma FN Herstal, která skončila ve výběrovém řízení na nové pušky druhá, okamžitě reagovala dopisem, v němž si stěžuje na zásadní porušení podmínek tendru. Protestuje i švédská firma Aimpoint, která měla na belgické pušky FN SCAR pro českou armádu dodávat optická zařízení. Obě firmy chtějí dosáhnout zrušení soutěže. Pravděpodobně proto podají žaloby.

"Rozhodně se nejedná o nesplnění podmínek"

"Nevidíme důvod ke stížnostem, předmětem dodatku je pouze úprava harmonogramu dodávek kvůli škrtům v armádním rozpočtu," řekl E15 mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek s tím, že o posunutí dodávek požádalo ministerstvo. "Česká zbrojovka písemně ujistila, že první dodávku pušek je schopna uskutečnit v původním termínu, tedy do konce letošního listopadu," dodal.

"Nové pušky úspěšně ukončily kontrolní a vojskové zkoušky, jejichž absolvování vyplývá ze smlouvy," stojí v tiskové zprávě zbrojovky. Dále se v ní píše, že ze zkoušek vyplynuly některé "dodatečné požadavky, a dochází proto k dílčím úpravám". "Tyto úpravy nejsou zásadního charakteru a nemění technické parametry zbraně. Jdou však nad rámec uzavřené smlouvy, takže bylo potřeba uzavřít dodatek. V žádném případě se nejedná o nesplnění podmínek," uvedl generální ředitel firmy Lubomír Kovařík.

Nepohodlný Staněk

Belgičané mají jiný názor. V dopise pro ministerstvo, který má deník E15 k dispozici, připomínají, že součástí zadání bylo znění smlouvy, které uchazeč musel bezvýhradně přijmout. "V ní je jednoznačně uvedeno, že smlouva zaniká, pokud pušky nebudou dodány řádně a včas, tedy do 30. listopadu 2010," argumentuje FN Herstal.

Pochybnosti prý měl i ředitel sekce vyzbrojování Jiří Staněk, který byl minulý pátek odvolán. Vedení rezortu ho podle E15 tlačilo k tomu, aby dodatek podepsal. Staněk však trval na tom, že chce písemný souhlas ministra obrany Alexandra Vondry. Nakonec nadřízeným vyhověl a ještě ve středu tvrdil, že má jejich důvěru. "Jeho odvolání bylo podepsané už na začátku týdne, hráli s ním betla," řekl deníku dobře informovaný úředník. O tom, že Staněk odejde, se údajně spekulovalo několik měsíců.

Tagy: armáda zbraně obrana

Zdroje: ČTK