Pochod extrémistů v Novém Bydžově proběhl v klidu

- Aktuality autor: red

Novým Bydžovem na Královéhradecku prošlo asi 500 sympatizantů krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Pokusily se jim v tom zabránit zhruba dvě stovky jejich odpůrců, ty ale policie z trasy průvodu vytlačila. Při zásahu byl zraněn jeden člověk.

DSSS svou akci údajně pořádala na základě žádostí bydžovských občanů, kteří se bojí o svoji bezpečnost. V Novém Bydžově se situace vyhrotila loni v listopadu po několika přepadeních a znásilnění mladé ženy.

Starosta proti problémovým

Petici žádající zajištění bezpečnosti podepsalo 3257 lidí. Starosta Pavel Louda tehdy následně vydal prohlášení ostře kritizující Romy a vyhlásil sérii opatření proti problémovým obyvatelům.

Před dnešními akcemi DSSS i jejich odpůrců počítala radnice sedmitisícového města s příjezdem až 1000 demonstrantů. Policie měla připraveny stovky mužů, včetně těžkooděnců a vodního děla.

Odpůrce DSSS policisté před zásahem v ulici Na Šarlejích varovali, že pokud neposlechnou, použijí donucovacích prostředků.

"Byli upozorněni, že by bránili průchodu řádně oznámenému shromáždění," řekla mluvčí krajské policie.

Bez  incidentů

Odpůrci DSSS naopak dávali najevo, že postup policie považují za neadekvátní. Jedním z nich byl i šéf Strany zelených Ondřej Liška, který označil zákrok za neadekvátní a brutální.

Samotný pochod DSSS už se pak obešel bez incidentů. Když pravicoví radikálové procházeli kolem svých odpůrců, oddělovaly oba tábory policejní kordony.

Příznivci krajní pravice nakonec došli zpět na Masarykovo náměstí, odkud předtím vyšli. Tam ji také odpoledne oficiálně ukončili a po výzvách policie se začali rozcházet. Antifašisté se rozešli již poté, co kolem nich prošel průvod radikálů.

Zdroje: ČTK