Počet padlých vojáků je v Rusku státním tajemstvím, Putin už podepsal zákon

- Aktuality autor: pal

Ruský prezident Vladimír Putin ve čtvrtek podepsal dekret, na jehož základě bude možné utajit počet padlých ruských vojáků na utajených vojenských operacích. Tomu, kdo by počet padlých vojáků vyzradil, hrozí čtyřleté vězení.Rusko také ve čtvrtek oznámilo, že hodlá radikálním způsobem modernizovat své letectvo. Do své výbavy chce zahrnout nové bombardéry a neviditelné stíhačky T-50. 

Putin jedná z vysokými představiteli ruské armády

Putin jedná z vysokými představiteli ruské armády,zdroj: Profimedia.cz

Dekret nově zařazuje do širokého seznamu státních tajemství "vydávání informací souvisejících se ztrátami (armádního) personálu v době míru během zvláštních operací". Ta také upozorňuje, že vojenské ztráty v době oficiální války jsou tajné již dávno. Vyzrazení tohoto druhu tajemství do zahraničí může být trestáno až čtyřmi roky vězení.

Putinův dekret přichází v době, kdy jsou pozorovány četnější přesuny na rusko-ukrajinské hranici. "Ať vojáci umírají a jejich příbuzní mlčí. Ty, kteří nesouhlasí, strčíme do díry za špionáž," reagoval s ironií na svém blogu známý ruský opozičník Alexej Navalnyj. 

Dekret je podle novinářky Xenije Sobčakové "nemyslitelným porušením svobody projevu" a "vytváří situaci, v níž se jakákoli novinářská investigace stává nezákonnou".

Ruský a mezinárodní tisk, stejně jako aktivisté kritizující Kremlu opakovaně informují o tajných pohřbech ruských vojáků, kteří na Ukrajině zahynuli. Zveřejněno bylo v médiích i několik rozhovorů bývalých vojáků a jejich rodin, o působení Rusů na Ukrajině se shromažďují informace také na sociálních sítích.

Modernizace ruských leteckých sil

"Vrchní velitel (ruský prezident) a ministr obrany rozhodli o obnovení výroby letadel Tu-160M," řekl na tiskové konferenci Bondarev. V zájmu rentability bude podle generála vyrobeno přinejmenším 50 strojů. Ujistil, že toto rozhodnutí nikterak nezbrzdí práci na novém strategickém bombardéru pod označením PAK DA.

Velitel letectva také potvrdil, že armáda v roce 2016 zařadí do výzbroje ruské stíhačky páté generace firmy Suchoj zatím označované jako T-50 či PAK FA, podle oficiálního názvu programu "perspektivní letecký komplex frontového letectva". V roce 2017 už by prý měla běžet jejich sériová výroba. Tento letoun, který je neviditelný pro radary, by měl být podle Bondareva vybaven "jen tím nejmodernějším, co existuje, ba co se právě ještě vyvíjí".

Bombardér Tu-160M je modernizovanou verzí nadzvukového letounu s měnitelnou geometrií křídel Tu-160 (v kódovém označení NATO Blackjack) z počátku 80. let. Nová výzbroj a vylepšená elektronická a elektrická výbava údajně zdvojnásobují jeho bojovou účinnost.

Vyvíjený bombardér PAK DA (perspektivní letecký komplex dálkového letectva) má být "neviditelný" strategický bombardér s úplně novým designem a moderní výzbrojí a výbavou srovnatelnou s americkými letouny. Zatím není zcela jasné, jak daleko práce na tomto stroji dospěly. Se zařazením do výzbroje se předběžně počítá v letech 2025 až 2030.

 

Tagy: Rusko zahraničí ruská armáda rusko-ukrajinská krize ruská politika válka na Donbasu modernizace armády

Zdroje: ČTK