Počet pacientů na dialýze podle brněnských lékařů poroste

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Počet pacientů, kteří budou potřebovat ke svému životu dialýzu, se bude v budoucnu zvyšovat společně se stárnutím populace a přibývám civilizačních chorob. Nemoci ledvin totiž souvisí například s cukrovkou nebo s vysokým krevním tlakem.

Řešením je i transplantace, dárců ledvin je ale v ČR málo. Lékaři to dnes uvedli na tiskové konferenci při příležitosti Dne ledvin v nemocnici u svaté Anny v Brně.

"V ČR má zhruba pět procent obyvatel sníženou funkci ledvin. Onemocnění je většinou bez příznaků, což vede k pozdnímu odhalení. Těmto lidem hrozí desetkrát větší riziko, že předčasně zemřou," řekl vedoucí lékař nefrologie a hemodialyzačního střediska nemocnice u svaté Anny v Brně Jan Svojanovský.

Podle něj je nejdůležitější prevence, aby lidé chodili na preventivní prohlídky a zachytili problémy včas. Změny na ledvinách jsou totiž trvalé a nejdou vyléčit, jen lze zpomalit nebo zastavit průběh nemoci a pomocí transplantace prodloužit či zkvalitnit život pacienta. Například cukrovku lze díky kontrolám zachytit v počátcích a kompenzovat ji dřív než hodnoty cukru v krvi výrazně stoupnou a poškodí ledviny.

Transplantace je levnější než dialýza

Celkově levnější než dialýza je podle lékařů transplantace ledvin. Dárců je však v ČR méně, než by bylo potřeba. "Provádí se přibližně 350 až 400 transplantací ledvin, potřebujeme asi dvakrát více. Pokud délka čekání přesahuje dva roky, tak se nemoc může výrazně zhoršit," řekl přednosta interní kliniky nemocnice u svaté Anny v Brně Miroslav Souček. Transplantace podle lékařů oproti dialýze už druhý rok od operace šetří půl milionu korun ročně.

U svaté Anny mají kapacitu 115 dialyzačních míst, středisko bývá zaplněné téměř celé. Sanitky svážejí pacienty celý den, průměrně jezdí pacient na dialýzu třikrát týdně na čtyři hodiny.

Den ledvin se koná každoročně druhý čtvrtek v březnu a jeho prostřednictvím chtějí lékaři upozornit veřejnost na nemoci spojené s ledvinami a na potřebu prevence.

Tagy: pruzkum medicína

Zdroje: ČTK