Počet obětí záplav v indické části Kašmíru vzrostl na 85

- Aktuality autor: red

Nejméně 85 mrtvých a téměř 340 zraněných si podle nejnovější bilance vyžádaly záplavy způsobené náhlým nočním lijákem v indické části Kašmíru. Informovala o tom dnes místní policie a armáda, podle nichž se desítky dalších lidí pohřešují.

Do záchranných prací v zasažených oblastech kolem města Léh v odlehlém regionu Ladákh byli zapojeni policisté i příslušníci polovojenských jednotek, sdělil šéf kašmírské policie Kuldíp Khoda. Silné srážky místní obyvatele překvapily, protože jde o jinak vyprahlou oblast v nadmořské výšce kolem 3500 metrů.

Záchranné operace podle Khody komplikuje velká voda. Nefunguje letiště v Léhu, které záplavy těžce poškodily a které nyní od sutin čistí armáda, a strženy byly i některé úseky hlavní dálnice. "Minimálně 200 lidí leží se zraněními ve vojenské nemocnici. Mnozí další zůstávají pod troskami zřícených budov," prohlásil Khoda. Povodeň poškodila také komunikační síť.

"Liják začal před půlnocí a brzy poté se začaly z hor řítit proudy vody. Do pátečního rána byla poničena řada domů. Všude je bahno a voda," vypověděl kašmírský byznysmen Kausar Makhdúmi, který je v Léhu na dovolené.

Ladákh je převážně buddhistický region nacházející se v centru indického státu Džammú a Kašmír, kde žijí převážně muslimové. Jedná se o turisticky atraktivní oblast především pro přívržence dobrodružství, kteří sem přijíždějí za raftingem či vysokohorskou turistikou.

Zasažená oblast hraničí s Pákistánem, kde záplavy v uplynulých dnech připravily o život přes 1600 lidí.

Tagy: Indie záplavy voda problém

Zdroje: ČTK