Počet obětí hurikánu Irene vystoupal už na 41, tisíce domů jsou pod vodou

- Aktuality autor: red

Počet obětí hurikánu Irene, který se nad východním pobřežím USA přehnal o víkendu, stoupl na nejméně 41. Oznámil to dnes zpravodajský server msnbc.com, podle něhož zůstává řada míst pod vodou a asi pět milionů lidí bez dodávek elektřiny.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Zatímco ve velkých městech, včetně New Yorku, hurikán nezpůsobil takové škody, jak se úřady obávaly, velmi tvrdě zasáhl některé méně obydlené oblasti - zejména severní část státu New York a Vermont. Statisíce lidí zde stále bojují se záplavami, stovky silnic zůstávají uzavřené, desítky mostů odnesla voda.

Guvernér vnitrozemského Vermontu, kde jsou tropické bouře ojedinělým jevem, záplavy označil za nejhorší za sto let. Živel si ve státě vedle rozsáhlých materiálních škod vyžádal také tři životy.

Celkem zahynulo nejméně 41 lidí v 11 amerických státech. Podle všeho si Irene vyžádala první oběť také v Kanadě, nad jejíž území se dostala v pondělí již jako tropická bouře.

Irene zasáhl i Kanadu

Miliony lidí ve 13 amerických státech jsou stále bez dodávek elektrické energie. Ve státě Connecticut zůstalo bez elektřiny 44 procent všech zákazníků, ve státě Rhode Island pak ještě o 19 procent více. Energetické společnosti upozorňují, že v některých případech bude oprava rozvodných sítí trvat i týden, nebo ještě déle.

V Kanadě je bez elektřiny asi 165.000 zákazníků v Quebeku a další desetitisíce v Novém Brunšviku a Novém Skotsku.

Škody, které Irene způsobila v USA, se podle prvotních odhadů vyšplhají na sedm až deset miliard dolarů (116 až 166 miliard korun), což je o mnoho méně než při ničivém hurikánu Katrina v roce 2005. Tehdy dosáhly škody výše přes 100 miliard dolarů (1,66 bilionu korun).

Tagy: USA hurikán

Zdroje: ČTK