Počet europoslanců naroste, pravomoci EP se rozšíří

- Aktuality autor: red

Počet europoslanců vzroste kvůli lisabonské smlouvě, která vstupuje v platnost 1. prosince, o osmnáct - na 754. V současnosti je jich 736. Změnu ve středu schválil sám Evropský parlament.

Zákonodárci si navíc odhlasovali rozšíření vlastních pravomocí, které jim dokument, který zásadně reformuje fungování unie, přináší.

V drtivé většině oblastí tak nově bude mít parlament stejné slovo jako členské státy EU, kterým dosud často stačil jen názor parlamentu, ale poslanci neměli možnost rozhodnutí zemí zablokovat.

"Po přijetí Jednotného evropského aktu se z parlamentního batolete stalo malé dítě, kterému maastrichtská smlouva pomohla vyrůst a niceská smlouva společně s amsterodamskou pak i dospět. Věřím, že lisabonská smlouva dodá našemu parlamentu taková práva, jaká mu skutečně náleží," uvedl britský europoslanec David Martin, který měl přípravu parlamentu na lisabonskou smlouvu na starosti. 

Lisabonská smlouva vstoupí v platnost 1. prosince poté, co jí ratifikovalo všech 27 členských států EU.

Nejdéle přijetí dokumentu trvalo v Česku, kde prezident Václav Klaus svůj podpis na poslední chvíli - dávno po ratifikaci v obou komorách parlamentu - podmínil výjimkou z listiny základních práv EU, která byla Česku nakonec přislíbena.

Výjimka však začne platit až poté, co ji v rámci přistoupení některého z dalších nových států EU, nejspíš Chorvatska, schválí všechny členské země unie. To však nebude dřív než za několik let.

Tagy: europarlament Štrasburk

Zdroje: ČTK