Počet civilních obětí v Afghánistánu stoupá

- Aktuality autor: red

Počet civilistů zabitých americkými vojáky a silami NATO v Afghánistánu v letošním roce stoupl, a to navzdory snahám zmírnit dopad rozšiřující se války proti povstaleckému hnutí Taliban na civilní obyvatelstvo. Oznámila to ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na údaje amerického Pentagonu.

Oznámila to ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na údaje amerického Pentagonu.

Američtí vojáci a síly NATO zabili podle oficiálních statistik aliance od ledna do dubna letošního roku 90 civilistů, což představuje nárůst o 76 procent v porovnání se stejným obdobím loňského roku.

Toto zvýšení dokazuje nesnadnost ochránit Afghánce před násilím v době, kdy Spojené státy posílají do Afghánistánu tisíce dalších vojáků bojovat proti Talibanu. Jeho bojovníci se přitom často ukrývají mezi civilními obyvateli, připomíná Reuters.

Americká armáda vytyčila snížení civilních obětí jako jednoznačný cíl své revidované afghánské strategie. Velení NATO i činitelé amerického ministerstva obrany jsou si vědomi toho, že civilní oběti maří snahu koaličních sil získat podporu obyvatel, která je nezbytně nutná k izolování Talibanu a vítězství ve válce trvající od roku 2001.

Tagy: Afghánistán vojáci mrtví zraněný

Zdroje: ČTK