Počasí v roce 2013: Půlrok bez slunce, mráz v březnu, teplé léto a podzim

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Počasí bylo v roce 2013 v první polovině chudé na slunce a s opožděným nástupem jara, to pak vynahradilo teplé léto a podzim, který byl docela suchý. Celkově byl ale rok 2013 teplotně normální, průměrná teplota byla 7,8 stupně, což je o 0,4 stupně víc než dlouhodobý průměr z let 1961 až 1990. Srovnání průměrných měsíčních hodnot poskytl mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. 

Zataženo (ilustrační fotografie)

Zataženo (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Rok 2013 sice začal pro toto období běžnými teplotami, přesto byl leden s průměrnou teplotou minus dva stupně nejchladnějším měsícem roku. Na konci ledna, konkrétně 26., pak rtuť spadla nejníže v tomto roce, když v Kořenově-Jizerce naměřili minus 28,1 stupně Celsia. Za celý měsíc meteorologové zaznamenali 143 procent obvyklého úhrnu srážek. "Úhrn slunečního svitu byl však jen 44 procent a předznamenal následné půlroční období s podprůměrným svitem slunce, což znamená, že byl nadprůměrné množství oblačnosti, která sluneční paprsky clonila," uvedl Dvořák. 

Únor a zejména březen byly teplotně podprůměrné, ve třetím měsíci roku byla průměrná teplota dokonce minus 0,9 stupně, což je 3,6 stupně pod dlouhodobým normálem. Jaro s průměrnou teplotou 7,9 stupně pak přišlo až v dubnu, srážek a slunce ale bylo pořád méně, než je na aprílové počasí obvyklé. Spíš chladnější a zatažený byl i květen. "Napršelo však 165 procent srážek, k čemuž přispěly hlavně deště na konci května, které pak vyústily v povodně na Berounce, Vltavě a Labi," připomněl Dvořák. Mimořádně deštivý byl i červen, teploty a množství slunečního svitu ale zůstaly pod průměrem. 

"Červenec znamenal konečně zlom v charakteru počasí. S průměrnou teplotou vzduchu 19,2 stupně byl celé 2,4 stupně Celsia nad průměrem. Srážek bylo jen 34 procent a sluneční svit trval 139 procent průměru," řekl. V Doksanech byla 28. července naměřena nejvyšší teplota z celého roku, a sice 38,7 stupně. Nadprůměrně teplý a slunečný byl i druhý prázdninový měsíc. Září bylo i přes občasný výskyt babího léta chladnější a deštivější než je pro toto období obvyklé. 

Poslední tři měsíce roky byly však teplotně výrazně nadprůměrné. V listopadu a prosinci spadlo také velmi málo srážek; 72, respektive 35 procent dlouhodobého průměru. Říjen a prosinec byly také velmi slunečné. 

Zdroje: ČTK