Počasí komplikuje jízdu. Silnice namrzají, někde sněží

- Aktuality autor: Danica Klein

Na jihu Čech po ránu místy sněží, jinde prší, řidiči si musí dát pozor na mrznoucí mrholení a také na mlhu. 

Dopravní nehoda

Dopravní nehoda,zdroj: Profimedia.cz

Teploty v Libereckém kraji klesají dnes ráno až k devíti stupňům pod nulou. Místy se objevuje mrholení nebo sněhové přeháňky a silnice mohou namrzat. Jen se zvýšenou opatrností byly dnes ráno sjízdné výše položené silnice druhých a třetích tříd na jižní Moravě.

Liberecký kraj

Teploty v Libereckém kraji klesají dnes ráno až k devíti stupňům pod nulou. Místy se objevuje mrholení nebo sněhové přeháňky a silnice mohou namrzat. Silničáři radí jezdit se zvýšenou opatrností. Pozor by si měli dát motoristé hlavně na silnicích 10 a 14 kolem Tanvaldu, kde leží zbytky rozbředlého sněhu.

Na silnicích v kraji je zatím podle policie klid, žádné nehody hlášeny nejsou. Zpomalit by měli řidiči na silnici 9 u Jestřebí na Českolipsku, kde stojí ve směru na Českou Lípu nákladní auto, odstavené kvůli poruše.

V Libereckém kraji je dnes ráno většinou zataženo, místy se objevují sněhové přeháňky nebo mrholení. Podobné počasí vydrží podle meteorologů po celý den. Teploty v kraji zůstanou i přes den pod nulou.

Jihomoravský kraj

Jen se zvýšenou opatrností byly dnes ráno sjízdné výše položené silnice druhých a třetích tříd na jižní Moravě. Leží na nich po chemickém posypu zbytky rozbředlého sněhu. Hlavní tahy, včetně dálnic, jsou holé a suché. ČTK to dnes sdělili pracovníci správy a údržby silnic.

Teploty v regionu se nad ránem pohybovaly od minus dvou do minus osmi stupňů Celsia. Sníh na vozovkách přes den roztaje. Opatrnost je nutná především v Moravském krasu na Blanensku, v Bílých Karpatech na Hodonínsku a v Podyjí na Znojemsku.

Dosud byla zima v regionu mimořádně teplá. Připomínala spíše jaro, protože denní teploty se dostaly až k deseti stupňům Celsia. Meteorologové ale předpovídají ochlazení, které by mělo být provázeno sněžením.

Ústecký kraj

Silnice v Ústeckém kraji jsou se zvýšenou opatrností sjízdné, místy se tvoří ledovka nebo náledí. Vyplývá to z informací silničářů. Teploty v kraji se dnes v 7:00 pohybovaly od minus šesti do minus dvou stupňů Celsia.

Silničáři varují před ledovkou, která se může vyskytovat na silnici I/9 u Dolního Podluží na Děčínsku. Ostatní silnice jsou mokré po chemickém ošetření, sjízdné se zvýšenou opatrností. V Horním Jiřetíně na Mostecku se v 6:45 srazil autobus s osobním vozem, nehoda se podle prvních informací obešla bez zranění.

Podle meteorologů bude dnes v kraji zataženo se slabým sněžením. Nejvyšší teploty minus tři až plus jeden stupeň Celsia, na horách minus šest až minus dva stupně. Místy se může vyskytovat náledí.

Zlínský kraj

Silnice druhé a třetí třídy na Vsetínsku pokrývá zledovatělá vrstva sněhu ošetřená posypem. Na některých místech, například při průjezdu obcí Zašová po silnici I/35, komplikuje dopravu ledovka. Řidiči by proto měli volit opatrnou jízdu, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. Pro celé Česko navíc až do odvolání platí výstraha meteorologů před náledím.

Ostatní vozovky v kraji jsou většinou holé, suché a vymrzlé. V regionu je zataženo, místy fouká slabý vítr. Teplota se ráno pohybovala od minus osmi do minus tří stupňů Celsia. Přes den stoupne maximálně k nule, výjimečně bude velmi slabě sněžit. Teploty pod bodem mrazu a ojedinělé sněžení očekávají meteorologové i v pátek a v sobotu.

Jihočeský kraj

Na jihu Čech po ránu místy sněží, jinde prší, řidiči si musí dát pozor na mrznoucí mrholení a také na mlhu. Do 11:00 platí výstraha meteorologů před namrzáním vozovek. Zejména na Jindřichohradecku leží ve vyšších polohách umrzlá vrstva sněhu krytá posypem. Většina silnic je podle správy a údržby silnic po chemickém ošetření mokrá.

Přístroje v profesionálních meteorologických stanicích naměřily od minus 2,3 na šumavském Churáňově až po plus jeden stupeň Celsia v Českých Budějovicích.

Přes den bude většinou zataženo, zpočátku ojediněle, večer a v noci na pátek na většině území slabé sněžení. Nejvyšší denní teploty nula až plus tři stupně, na Šumavě minus tři. Obdobné počasí bude v pátek a v sobotu.

Vysočina kraj

Na Žďársku a Jihlavsku dnes ráno drobně sněží. Hlavní tahy jsou na Vysočině mokré po chemickém ošetření, na vedlejších silnicích leží většinou ujetá a na Třebíčsku zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Silnice jsou sjízdné, ale řidiči musí podle silničářů věnovat jízdě zvýšenou opatrnost.

Je převážně zataženo, vane slabý vítr. Vlivem srážek je snížená dohlednost. Teploty se pohybují od jednoho do tří stupňů pod nulou. Na území kraje nejsou hlášeny žádné dopravní nehody. Během dne má být podle meteorologů zataženo až oblačno, místy bude pokračovat slabé sněžení. Nejvyšší odpolední teploty se budou pohybovat kolem nuly.

Tagy: počasí meteorologové silnice sníh námraza

Zdroje: ČTK